BilgisayarBilimDizüstü BilgisayarGüvenlikİnternetTeknolojiTeknoloji HaberYapay ZekaYazılımYazılım

110 Milyon Yıl Öncesine Ait Dört Ayaklı Yılan Fosilinin Gizemini Çözdü!

2015 yılında Science dergisinde yayınlanan çok sıra dışı bir fosil, paleontoloji dünyasında depreme neden olmuştu. Brezilya’da bulunan 110 milyon yıllık fosil, uzun kıvrımlı bir omurgaya ve şaşırtıcı bacaklara sahip bir yılanı gösteriyordu. Yılanlar ve kertenkeleler arasındaki kayıp halkanın bu yaratık olduğu iddia edilmişti, ancak yeni bir çalışma bu teoriyi çürütmeyi amaçlıyor.Wikipedia’nın İngilizce Olmayan Sürümlerinde Yanlış Bilgiler Kol Geziyor!İnternetin en büyük ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia’nın İngilizce olmayan bazı sürümlerinde, küresel ısınma ile ilgili yanlış bilgilerin kol gezdiği ortaya çıktı!Paleontolog Michael Caldwell, “Dört ayaklı bir yılan fosili bularak yanıtlanabilecek pek çok evrimsel soru var, ancak bu ancak bu fosil gerçekse doğru. Ekibimizin araştırması, Tetrapodophis amplectus’un aslında bir yılan olmadığı ve yanlış sınıflandırıldığını gösteriyor” diyor.  
Fosilin yanıltıcı olmasının nedeni kısmen keşfedildiği zaman kayanın etrafından ayrılma şekli. İskelet ve kafatası bir parçada, bu organlardan arta kalan iz diğer parçada kalmıştı. Caldwell, “Orijinal çalışma sadece kafatasını tanımladı ve diğer parçayı dikkate almadı. Ancak diğer parçadaki ize baktığımızda, Tetrapodophis’in bir yılanın kafatasına sahip olmadığını, hatta ilkel bir kafatasına bile sahip olmadığını açıkça ortaya koyan çeşitli özellikler görüyoruz” diyor.
Alberta Üniversitesi fosili “tartışmalı bir örnek” olarak nitelendirdi. Bir yılan olmasa bile, yine de üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiği düşünülüyor. Makale, Tetrapodophis amplectus’un ne kadar sıra dışı olduğunu vurgulayarak onu, “Benzersiz bir kertenkele türü. Diğer kertenkelelerde görülmeyen büyüleyici bir morfolojiye sahip” şeklinde nitelendiriyor.
Önceki HaberFransa, Sirk Hayvanlarının Kullanımını Yasaklayan Yeni Karara İmza Attı!

Sonraki HaberQuentin Tarantino’nun En Sevdiği 20 Grindhouse Filmi

Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Türkiye’nin girişimci beyinleri corona virüsle mücadele için birleşti

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu