Ana sayfa Sosyal Medya Suriyeli Mülteciden Facebook’a Dava

Suriyeli Mülteciden Facebook’a Dava

417
0
PAYLAŞ

Sosyal paylaşım sitelerinin kullanım oranları günden güne artarken yapılan paylaşımların oranı da aynı paralelde artıyor. İnsanlar çeşitli duygu ve düşüncelerini paylaşırken anlık olarak çektikleri fotoğrafları ve selfie pozlarını da profillerine yüklüyorlar ancak bu profiller bazen başlarına bela olabiliyor. Bu durumdan muzdarip olanlardan biri ise Suriyeli mülteci Anas Modamani. Almanya Başbakanı Merkel ile bir selfie çekip bunu Facebook üzerinden arkadaşlarıyla paylaşmak istese de kısa süre içerisinde medya tarafından terörist haberlerinde kapak olarak kullanıldı.

Her ne kadar gizliliğin ve bireysel haklar, sosyal ağlarda uygulanmaya çalışılsa da teknolojinin hızına yetişilemiyor ve insanlar çeşitli sıkıntılar çekebiliyor. Paylaşımlarından dolayı hukuki anlamda problem çeken ve ceza alanların yanısıra şimdi de paylaşına bir fotoğraftan dolayı Suriyeli Anas mağdur olmuş durumda. Nedeni ise sadece Angela Merkel ile fotoğraf çekip bunu Facebook‘ta paylaşması. Yerel ajansların bu fotoğrafı elde ederek haberlerinde kullanılması üzerine Modamani, Faceook’tan davacı oldu.

Ajanslardan da şikayetçi olurken asıl sorumlu olarak dünya devini gördü ve yaşadığı durumu yargıya taşıma kararı aldı. Söz konusu olayın sadece kendisi için değil diğer Suriyeliler için de büyük bir hakaret içerdiğini ifade etti. Mültecinin avukatının açıklamasına göre fotoğrafın yayılması ve erişilmesinde Facebook’un payı çok büyük. Şirket avutlarıysa daha farklı bir bakış açısıyla şahsın ve fotoğrafı terörist haberlerinde kapak olarak kullanan ajansların sorumlu olduğunu söylüyor.

Dava henüz sonuçlanmazken Anas’ın Facebook’tan istediği, tüm fotoğraflarının haber ajanslarından kaldırılması ancak avukatlar bu durumun imkansız olduğunu belirtmekle yetiniyor.

BİR CEVAP BIRAK