Ana sayfa Güncel İstasyonlarda Bilet Yerine Parmak İzi Kullanılacak

İstasyonlarda Bilet Yerine Parmak İzi Kullanılacak

385
0
PAYLAŞ

Teknolojinin ulaşacağı noktayı hayal etmek imkansızken her gelişme insanlığı bir adım daha ileriye götürüyor ve insanları heyecanlandırmaya devam ediyor. Yapay zekaya sahip cihazlar dünyamızda fazlaca yer edinmeye başlarken hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar da vazgeçilmezimiz oluyor. Şimdi de parmak izi okuyucularının yeni bir işleyişte daha kullanılmasıyla ilgili kararlar alındı ve tren biletlerinin yerine parmak izi geliyor.

Yakın geçmişimize göz attığımızda son 10-20 yılda gelinen noktayı önceden tahmin edebilmek gerçekten zordu. Özellikle bireylerin güvenliğini sağlamak üzere geliştirilmiş sistemler, eğlence ve iletişim merkezli sistemler kadar rağbet görüyor. Akıllı telefonların uzun süredir bünyesinde barındırdığı ve sorunsuzca iş gören parmak izi okuyucular biletleri de tarihe gömmeye hazırlanıyor.

Özellikle dizüstü bilgisayarların yoğun şekilde tercih edildiği dönemlerden itibaren içerisinde parmak izi okuyucular çok kullanılmasa da telefonlarla beraber pratikliğin tanımı oldu. Hızlı şekilde yaygınlaşarak tüm markaların ilk birkaç işinden biri haline geldi.

İngiltere’deki uzmanların aldığı kararla trenlerdeki biletlerin bırakılarak İris Tarama Teknolojisi‘ne dönüşecek parmak izi okuyucularına geçileceği ifade edildi. Demiryolu İşletmecileri Grubu Rail Delivery Group‘un verdiği bilgilere göre ulaşım ücretleri biyometrik doğrulama ile ödenecek sistem hayata geçecek. Parmak izinden sonra göz temasıyla dahi ödemelerin yapılabileceği belirtildi.

Dijital Trenyolu adıyla başlanan projeye devlet tarafından 450 milyon Euro yatırım yapılırken Rail Delivery Group Yetkilisi Paul Plummer, yeni düzenle birlikte ulaşımdaki gecikler ciddi oranda azalacak dedi.

BİR CEVAP BIRAK