Ana sayfa Güncel Amerika’dan Türk Hackera 8 yıl Ceza

Amerika’dan Türk Hackera 8 yıl Ceza

387
0
PAYLAŞ

Bilişim dünyasının gelişimiyle beraber artık kişisel bilgilerimiz gibi bankacılık bilgilerimiz de artık sanal dünyada. Neredeyse bir insanla ilgili her şeyi öğrenebileceğiniz, bir bankayla alakalı tüm işlemlerin yapıldığı bu dünya içerisindeki sanal korsanlar yazdıkları yazılımlarla duvarları aşarak gerçekten dünyadakinden daha hızlı bir şekilde istediklerini elde edebiliyorlar. Bu örneklerden birisi de Türkiye vatandaşı olduğu öğrenilen Ercan Fındıkoğlu tarafından gerçekleştirildi. Yazılımları sayesinde 30 kadar ülkedeki ATM’leri saniyeler içerisinde boşaltarak ülkeleri alarma geçirmişti. Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri mahkemelerinde yargılanmaya başlanan Türk hacker için 8 yıllık bir hapis cezası verildi.

Daha 2010’lu yılların başından isminden söz ettirmeye başlayan hacker, özellikle 2011 yılındaki işleriyle Amerika’nın en çok arananlar listesine girmeyi başarmıştı. Yakalanana dek iyi bir şekilde gizlenen Türk o güne de bir sürü korsanlığa daha imza attı. 14 milyon dolarlık ATM soygunlarına devam edip 2012’de 20 ülkedeki toplamda 5 milyon dolarlık ATM’leri de soydu.

Tüm dikkati üzerine toplayacak olan hırsızlığı ise 2012 yılındaki ABD’nin de içinde bulunduğu 23 ülkeden tamı tamına 40 milyon dolar para zimmetine geçirdi. Bunun üzerine 2013 yılının sonlarına doğru Almanya’da yakalanan Türk hacker Ercan Fındıkoğlu’nun yargılamalarına Amerika’da başlanmıştı.

Almanya ile iletişime geçen Amerika Birleşik Devletleri talepte bulunarak ülkelerinde yargılamasını istedi ve 18 aylık süreç sonunda Amerika’ya gönderildi. Bilgisayar sistemlerine izinsiz şekilde girmek ve para aklamak gibi birçok suçtan yargılanan Fındıkoğlu, 2015’ten bugüne kadar yargılanmaktaydı. 14 yıla kadar hapis istemi ile dava açılsa da verilen indirimlerle beraber 8 yıllık bir cezaya çarptırıldı.

BİR CEVAP BIRAK