Ana sayfa İnternet Çözünürlüğü Düşük Görseller Yapay Zeka İle Belirginleşecek

Çözünürlüğü Düşük Görseller Yapay Zeka İle Belirginleşecek

559
0
PAYLAŞ

100 yıllık bir geçmişe sahip olan fotoğraf makinelerinden sonra gelen digital makineler de yerini artık akıllı telefonlara bırakmaya başladı. Telefonlar hem bilgisayar, hem fotoğraf makinesinin işini görmeye başlayınca ve diğer özellikleri de düşünülünce tüm ihtiyaçlarımızı giderdiği için fazlasıyla kullanılıyor. Özellikle kamerası, lens kalitesi iyi olan telefonların satın alınma oranı daha fazla. Bunun nedeniyse insanlık olarak en fazla fotoğraflara, resimlere alaka göstermemiz. Çözünürlüğü düşük olan görseller ise hem kirlilik yaratıyor hem de istediğimiz sonucu, veriyi bize vermiyor. Bu nedenle düşük çözünürlükteki görseller için elden pek bir şey gelmiyor. Bunun farkında olan Google harekete geçerek yapay zeka kullanımıyla görselleri belirginleştirmeye uğraşıyor.

Özellikle filmlerde rastladığımız kalitesiz resimlerin tek tuşla çok net bir hale gelmesini sağlayan teknoloji şuan için gerçekte imkansız. Ancak çalışmalar ve zamanla gelişen teknoloji ister istemez buna da parmak basacak gibi görünüyor. Diğer pek çok konuda işimizi kolaylaştıran yapay zeka işleyişini burada kullanmak isteyen Google Brain ekibi belirginleştirme işlemi için kolları sıvadı.

Pixel Recursive Super Resolution adıyla hayatımıza girmeye başlayacak olan bu sistemde iki yöntem söz konusu. ResNet yönteminde düşük çözünürlüğe sahip olan görselin yüksek çözünürlükteki hali tahmin edilmeye çalışılıyor. PixelCNN ağı adını alan ikinci yöntemdeyse analizler değerlendirilerek çözünürlük arttırılıyor, eksik kısımlaraysa nasıl doldurma yapılıyor. Şuan için 8×8 piksel çözünürlüğündeki görsel 32×32 çözünürlüğüne yükseliyor.

BİR CEVAP BIRAK