Ana sayfa Bilgisayar Windows’un Açığını Google Yakaladı

Windows’un Açığını Google Yakaladı

403
0
PAYLAŞ

Daha önce de açıkları yakalaması ile ünlenen Google, bu sefer Windows’ta bir açık buldu. Geçen yıl bu zamanlarda ve ardından Kasım ayında Windows’ta açık bulan Google, bu sefer Windows 7, 8 ve 10 işletim sistemlerinde farklı bir sorun yakaladı.

2 seneden beri özel ekibi ile rakip firmaların yazılımlarını ve bu yazılımlardaki açıkları inceleyen Google, bunları bildirmekten asla geri durması. Tabi sadece bizim bildiğimiz kadarıyla.

nt!NtNotifyChangeDirectoryFile sistem çağrısı ile oluşan bu hata için Google daha önce de ihbarda bulunmasına rağmen yeterli önlemin alınmadığı görülüyor. Microsoft resmi açıklamasında da Google’dan gelen ihbarı doğruluyor. Şu an için herhangi bir çalışma yapılmamasına karşılık sorunun Windows 7 ile Windows 10 arasındaki toplam 3 işletim sistemi sürümünde yaşanıldığı bildirildi.

Google’ın Politikası Nasıl ?

Google, açık bulma konusunda sabit bir politika üzerinden ilerliyor. İlk olarak açığı tespit ediyor ve akabinde ilgili firmaya gerekli açıklamaları sunuyor. Bu süreçte firmaya 90 günlük çözüm süresi tanıyor. Bu süreçte gerekli sorunlar çözülmez, açık kapanmazsa; Google açığı halka açıyor ve herkes ile paylaşıyor. Tabi ciddi zarara uğratacak açıklar konusunda oldukça üstü kapalı hareket etse de Microsoft’a Kasım 2016’da gönderdiği bildirimin tam çözümlenmemesinden dolayı bu durumu kamuya açık hale getirdi.

BİR CEVAP BIRAK