Ana sayfa Güncel Türklerden Model Uydu

Türklerden Model Uydu

291
1
PAYLAŞ

Türksat 2. Ulusal Model Uydu Yarışması’na katılan Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Selçuk Helhel’in koordinatörlüğünde başarılı bir çalışmayla yarışmaya damga vurdu.

Akdeniz Üniversitesi Endüstriyel ve Medikal Uygulamalar Merkezi Elektro Manyetik Uyumluluk Laboratuvarlarında yaptıkları çalışmalar sonunda geliştirdikleri model uydu ile Türksat 2. Ulusal Model Uydu Yarışması’nda birinci olmayı başardılar.

Akdeniz Üniversitesi Elektromanyetik Alanlar ve Mikro Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Helhel, katıldıkları yarışma hakkında 4 temel ölçütün olduğunu ve çoğunlukla bu ölçütlere dikkat edildiğini belirtti.

Yerli Uydu Müjdesi

Yarışma sırasında haberleşme sistemleri, titreşim, düşme ve dayanıklılık olmak üzere 4 temel kritere dikkat ettiklerini belirten Helhel, standart uydularda da olması gereken bu özelliklerin denemelerini ve araştırmalarını kendilerine sunulan üniversitedeki elektro manyetik dalgalardan arındırılmış merkezde gerçekleştirdiklerini ifade etti. En kısa zamanda %85-90 gibi yüksek bir oranda yerli yapımı bir uydusu olacağını da ekledi.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK