Ana sayfa Mobil App Store Üzerindeki Kullanıcı Alışkanlıkları Değişiyor!

App Store Üzerindeki Kullanıcı Alışkanlıkları Değişiyor!

298
0
PAYLAŞ

Hiç şüphe yok ki mobil uygulamalar, günümüzde başta akıllı telefonlarla beraber olmazsa olmazlar arasında yer almaya başladı ve mobil dünyanın temel yapı taşları arasında kendine yer etti. Apple’ın ilk olarak App Store isimli mobil uygulama ve mobil oyun mağazası ile oluşturduğu sektör, sonrasında en büyük rakibi Google’ın Android mobil işletim sistemi için hazırladığı Google Play Store ile devam ediyor. Son yıllarda sayısı milyon adetler ile anılmaya başlayan mobil oyunlar ve mobil uygulamalar, akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının da olmazsa olmazları arasında yer almaya başladı.

Şimdiye kadar App Store üzerinde milyar oyun ve uygulama sayılarına ulaşılmaya başarılmış oldu. Ha keza Google Play Store tarafında da benzer indirme barajları söz konusu oluyor. Lakin son yıllarda yapılan bir analize göre özellikle Apple’ın App Store uygulama ve oyun mağazasındaki kullanıcı alışkanlıklarında, daha önceki yıllara nazaran farklı bir yaklaşım oluşmaya başladı. Bu süreç ile beraber de mobil yazılım tarafında ciddi anlamda bir farklılaşma ve rekabetin değişmesi durumları kendini belli etmeye başladı.

Yapılan analizlerden elde edilen verilere göre iOS mobil uygulama indirme sayılarında, geçmişteki dönemlere göre farklı bir yaklaşım oluşmaya başladı. Buna göre kullanıcılar, yeni uygulama arayışlarından vazgeçmeye başlamış gibi görünüyor. Popüler sosyal medya uygulamaları ve diğer popüler oyunlar ve uygulamalar dışında kalan yeni arayışlar, yapılan analizlere göre daha önceki yıllara nazaran düşüş gösteren bir eğriye geçiş yapmaya başlamış. Bu süreçte yazılım geliştiricilerinin rekabet durumunda da önemli etkiler oluşmaya başladı.

iOS mobil uygulama arayışlarındaki kullanıcı eğilimi değişiyor!

Aktarılan bilgilere göre hem Apple hem de Android tarafındaki uygulama mağazalarında yer alan en popüler uygulamalar arasında, popüler sosyal medya hesaplarının resmi uygulamaları yer alıyor. Bu durum ile paralel olarak da akıllı telefonlarda en çok kullanılan uygulamalar, sosyal medya uygulamaları oluyor.

Bunların dışında mobil oyun tarafında ise sadece en çok bilinen uygulamaların kullanıcılar tarafından rağbet gördüğü ve bunların dışında yeni arayışların kullanıcılar tarafından gerçekleştirilmediği ifade ediliyor. Peki, kullanıcıların yeni uygulama arayışlarındaki süreçleri, önceki dönemlere göre neden bir düşüş sergilemeye başladı?

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre kullanıcılar, sadece en çok kullandıkları sistemlerin uygulamalarını indirmeyi tercih ediyor. Bununla beraber App Store üzerindeki indirmelerde, sadece en popüler uygulamalar ve oyunların liste başındaki uygulamalar sınır çizgisi olarak kalıyor.

Bunlara ek olarak akıllı telefonlardaki özelliklerin çok ciddi bir artış göstermesi, ek mobil uygulamaların da ihtiyacını ortadan kaldırmaya başladı. Bilhassa da Apple’ın geliştirdiği yeni iOS sürümlerinde gelen birçok yeni özellik, yeni ve mevcut mobil uygulamaların da anlamını yitirmesi anlamına gelmeye başladı.

Tüm bu adımlar üst üste koyulduğu vakit, kullanıcılar App Store tarafında sadece sosyal medya platformları ve en çok tercih edilen uygulamaları ve mobil oyunları iPhone’larına kurmakla yetinmeye başladığı gerçeğine varılıyor. Durumun böyle olması da yeni uygulama geliştiricilerinin de rekabet etme konusunda ciddi bir problem yaşamasına da vesile oluyor.

Her ne kadar mobil uygulama ve mobil oyun sektörü her geçen gün büyümeye devam etse de kullanıcıların yeni uygulama arayışlarının azalması, rekabeti de hiç olmadığı kadar zorlu bir hale sokuyor. Bu noktada Apple da App Store üzerinde yeni uygulamaların keşfedilmesi için çeşitli yenilikler ile hem kullanıcılara hem de mobil uygulama geliştiricilerine destek olmanın yollarını aramaya başladı.

Özetlemek gerekirse özellikle de Apple’ın App Store mağazasındaki yeni uygulama arayışlarında, daha önceki yıllara karşın bir düşüş söz konusu oluyor. Yapılan yeni analizlere göre de ciddi reklam bütçeleri ile popülerlik elde edilmediği sürece, mevcut uygulamalar arasında sadece sosyal medya platformlarının uygulamalarındaki artış sürmeye devam etmekle sınırlı kalıyor olacak. Bu süreçte de gelişmeye devam eden iOS ve Android işletim sistemleri, birçok mobil uygulamanın akıllı telefonlara kattığı özellikleri, çekirdek bazda sunmaya devam edecek. Nitekim yeni kullanıcıların yeni uygulama arayışlarındaki düşüş, daha da ciddi seviyelere kadar inmeye devam edecek.

BİR CEVAP BIRAK