Ana sayfa Bilgisayar Yapay Zeka Orjinal Programı Mağlup Etti

Yapay Zeka Orjinal Programı Mağlup Etti

380
0
PAYLAŞ

Dünya genelinde en fazla kullanılan arama motoru olan Google’a ait olan yapay zeka firması DeepMind’ın geliştirdiği AlphaGo yazılımının yeni versiyonu olan ve Veyçi olarak da bilinen üç bin yıla yakın tarihi ile bilinen Go’da orjinal programı yenmeyi başardığı açıklandı.

BBC’nin haberine göre, AlphaGo Zero, boş bir Go tahtasıyla ve kurallardan başka herhangi bir dataya ihtiyaç olmadan işe başladı, daha sonra kendi başına Go oynadı ve sonunda yeni sistemin algoritması kendisine oyun tahtasında hükmetmeyi öğretti.

AlphaGo’nun Go’da profesyonelleşmesi için oldukça uzun bir süre harcadığına dair açıklamalar yapılırken, AlphaGo Zero’nun 72 saat gibi kısa bir süre içerisinde orijinal programı oynanacak 100 oyunun hepsinde yenebilecek güce kadar ilerlediği belirtildi.

DeepMind’ın yöneticilerinden Demis Hassabis, tam bir yapay zekaya uzun yolları olsa da sistemin, bazı problemler karşısında gerçek anlamda ileri bir seviyeye çıkabilecek kadar güçlü olduğunu düşündüklerini açıkladı.

Yapay Zeka Şampiyonu Yenmişti

İnsanlara karşı da denemesi yapılan bu yapay zeka dünyanın en iyi Go oyuncusu olan Çinli Kı Cie ve Koreli Lee Sedol’u mağlup etmeyi başarmıştı.

Yapay zekanın bu tarz oyun alanlarında oldukça ileri bir seviyeye ulaşması insanlık ve teknoloji adına oldukça olumlu gelişmeler olarak bütün dünya kamu oyu tarafından takdir edilmekte ve ilgi ili takibi sağlanmakta. Bakalım ilerleyen günler bize hangi yapay zeka başarısını getirecek ?

BİR CEVAP BIRAK