Ana sayfa İnternet Google’ın Yapay Zekası Nasıl Büyüyor ?

Google’ın Yapay Zekası Nasıl Büyüyor ?

317
1
PAYLAŞ

2017 mayıs ayında Google, yapay zeka ve makine öğrenimi programı olan AutoML’i tüm dünyaya duyurmuştu. Bu program yapay zeka yazılımlarının kendi yapay zeka yazılımlarını üretmeleri için dizayn edilmişti, şimdi ise insandan daha başarılı yazılımlar üretebilir hale geldi.

Yapay Zeka Bunu Nasıl Başardı ?

Teknoloji ve insanlık tarihinin en büyük idealarından birinin gerçekleşmesine artık çok daha yakınız. Google bu noktada çok büyük bir başarıya imza attı diyebiliriz. Ancak bunu kendileri değil bir yapay zeka başardı. Yapay zekaların kendi kopyalarını üretmeye başladığı bir dünyaya ile karşı karşıyayız.

AutoML projesi, son seviye sayılabilecek yapay zeka mühendisliğinin insan eliyle üretilen yazılımlarından daha verimli ve daha güçlü bir yapay zeka yazılımı üretmeyi başardı. Kurulan sistem, görüntüleri başlıklara ayırma mantığına dayanan bir nevi görsel hafıza testini %82 gibi büyük bir başarıyla tamamladı. Ek olarak bu süreç zarfında herhangi bir şekilde insan eli katkı sağlamadı.

Normal standartlarda makine öğrenimine dayalı yazılımların, görsel hafıza yeteneğine sahip olabilmeleri için en az bir insan eline ihtiyaç duyar. Bu kişi yazılıma farklı görüntüleri ve içindeki nesneleri manuel olarak tek tek tanıtmak zorundadır. Bir süre sonra görsel kütüphanesi zenginleşen yazılım, tek başına görselleri taramaya ve tanımlamaya başlar. İşte AutoML’nin farkı da bu noktada etkisini gösteriyor. Çünkü kimse oturup kendisine görüntülerdeki nesneleri bir bir tanıtmadı. Bunu yapan bir başka yapay zeka yazılımı oldu.

1 YORUM

  1. AutoML adında yapay zeka programı geliştiriliyor, Yapay zeka programı öğrenebiliyor, kendini, kendi kendine üretebiliyor. Gerçekten önümüzdeki dönemlerde çağ atlama derecesine geleceğimizden hiç şüphe yok.

BİR CEVAP BIRAK