Ana sayfa Güncel Video Hakem Teknolojisi Nedir ?

Video Hakem Teknolojisi Nedir ?

331
2
PAYLAŞ

Son zamanlardan futbol maçlarında sürekli adı geçen ingilizcesi Video Assistant Referee olan teknolojiyi bu yazımızda enine boyuna inceleyeceğiz.

VAR Nedir ?

VAR teknolojisi hakemlere yardımcı olabilmek adına kullanılmakta olan bir teknoloji ürünüdür. Bu teknolojide maça sadece sahadaki hakemler değil dışardan izleyen hakemde karışabilmekte. Bu sayede gözden kaçan kararlar veya bir an için kararı vermekte zor olan pozisyonları VAR çözebilmekte. Birkaç örnek üzerinden bu durumu daha detaylı açıklayalım.

2010 Dünya Kupası’nda yaşanan bu pozisyonda İngiltere Milli Takımı oyuncusu Frank Lampard’ın vuruşu kale çizgisini geçmiştir ancak hem baş hakemin hem de yardımcı hakemin görebilmesi oldukça güç olan bu pozisyon için gol kararı verilmemiştir. Hemen ertesi yıl bu konu üzerine geniş kapsamlı bir çalışma başlatılmıştır. FIFA bu doğrultuda Gol Çizgisi Teknolojisi olarak bilinen uygulamayı devreye soktu. Bu sayede topun çizgiyi geçip geçmediği çok daha rahat bir şekilde karara bağlanacaktır.

Peki VAR’a Neden İhtiyaç Duyuldu ?

Yukarıda bahsettiğimiz Gol Çizgisi Teknolojisi sadece topun çizgi ile konumundan dolayı uygulandı. Ancak futbol sahasında yapılabilecek tek hata tabi ki bu değil. Ofsayt, penaltı mı serbest vuruş mu gibi çok önemli kararlarda da hatalar yapılabilmekte. VAR ile amaçlanan şey bütün hataların önüne geçebilmek. Fakat, VAR pozisyonunda yer alan hakem ile sahadaki baş hakemin kararları zıt düşerse ne yapılacak ?

2 YORUMLAR

  1. aslında yıllar önce gelmesi gereken bir teknoloji idi. Teknoloji bu kadar gelişmişken ince karar verme işi hakem görüşüne nasıl bırakılır anlamıyorum

BİR CEVAP BIRAK