Ana sayfa Bilgisayar Bad Rabbit Virüsü Nedir ?

Bad Rabbit Virüsü Nedir ?

335
0
PAYLAŞ

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren Bad Rabbit virüsü nedir? Rusya ve Ukrayna’da hava limanı, metro ve basın kuruluşlarını tetikileyen Bad Rabbit virüsü nasıl bulaşır ve bundan nasıl korunuruz? Bad Rabbit virüsü’nden Türkiye etkilendi mi ?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar sistemleri ve internet çok önemli bir yer kaplamaktadır. Bilgi teknolojilerinin gelişimi ile birlikte dijital güvenlik endişeleri de arttı. Şahsi bilgiler, askeri konular, bilimsel araştırmalar, banka hesap bilgileri, siyasi ve diplomatik bilgiler, teknolojiyi kötü amaçlı kullanan hacker ve terörist gruplarının eline geçebiliyor. Şimdi ise Bad Rabbit adı verilen fidye virüsü ile birlikteyiz. İlk olarak Rusya ve İngiltere’yi hedef alan siber virüs saldırısı daha sonrasında diğer büyük dünya ülkeleri olan Ukranya, Almanya ve Türkiye’yi de radarına aldı. Bu saldırıda Ukrayna’da ki bir hava limanının ve Kiev metrosunun da etkilendiği belirtiliyor.

Bad Rabbit Virüsü Nasıl Bulaşır ?

Bad Rabbit virüsü 24 Ekim tarihinde Kaspersky Labs araştırmacısı tarafından tespit edilmiştir. Bu virüsün ‘Adobe Flash Player’ güncellemesi olarak gösterildiği ama arka planda güncellemenin yapılması sonucu virüsün bilgisayara bulaştığı bilinmektedir. Virüs sonucunda bilgisayarınızda bulunan tüm dosyalar ayırt edilmeden şifreleniyor. Dosyalarınızı geri alabilmeniz için ise sizden 0.05 Bitcoin yaklaşık 280 Dolar para talep ediliyor. Bu ödemenin 48 saat içerisinde yapılması gerekmektedir. Aksi halde dosyaların kurtarılamayacağı bilgisi iletiliyor. Ödeme yapıldığında dosyaların kullanıcıya geri verilip verilmediği konusunda net bir bilgi mevcut değildir.

BİR CEVAP BIRAK