Ana sayfa Güncel YKS Nedir ?

YKS Nedir ?

307
0
PAYLAŞ

YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan açıklama ile birlikte liseden üniversiteye geçiş sınavının adı belli oldu. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) yeni sınav sisteminin adı oldu. Peki YKS nedir ve öğrenciler artık nasıl bir sınava tabii tutulacak ?

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Nasıl Olacak ?

Adaylar iki ayrı oturuma katılacak. Aynı gün içerisinde olacak bu oturumlarda öğleden önce ve öğleden sonra düzenlenecek. İlk oturum yani öğleden önceki sınavda temel yeterlilik esas alınarak gerçekleşecek. 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen ve 20 Sosyal sorusu sabah oturumunda öğrencilere sunulacak. Öğleden sonraki oturumda ise lise müfredatına dair sorular gelecek. Toplamda 160 soru da bu oturumda olacak. 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen ve 40 Sosyal soruları olacak.

Özel Yetenekte Değişiklik Olacak Mı ?

Özel yetenek için ise sistem kaldığı yerden devam edecek. YKS bu sisteme herhangi bir şekilde etkide bulunmayacak. Ayrıca baraj puanı da eskisi gibi kalacak.

Puan Türleri ve Hesaplanması Nasıl Olacak ?

İlk oturumda öğrencilerin en az 150 puan alması gerekmektedir. İlk oturumda 180 puan ve üstü alan öğrenciler ikinci oturumdan gelecek puanıyla birlikte üniversite lisans bölümlerine kayıtlanmaya hak kazanacak.

Peki YKS Puan Hesaplama işi nasıl olacak ? Bunun için Teknomakale ailesi olarak sizlere oldukça kullanışlı bir uygulamadan bahsetmek bu yıl sınava girecek öğrencilere faydalı olacaktır. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cedamedya.ykspuanim bu linkte yer alan uygulama sayesinde sınav puanınızı hızlı bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Uygulama sayesinde ilk oturumdan çıktıktan hemen sonra tahmini bir şekilde doğru ve yanlış sayınızı girip puanınızı görmek çok kolay olacak.

BİR CEVAP BIRAK