Ana sayfa Güncel Otonom Araçlarda 5G

Otonom Araçlarda 5G

258
0
PAYLAŞ

Softbank, sahip olduğu dünyanın en ünlü robot araştırmaları firması Boston Dynamics sayesinde teknoloji alanında çığır açmaya devam ediyor. Softbank normal bir hat şirketi olma seviyesini çoktan geçti. Şİmdi de Honda ile yeni bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşma sayesinde, 1 Nisan 2018’den tarihinden itibaren 5G baz istasyonlarını üst seviyede test edebilecekler. Bu anlaşma, otonom araç sektörünün kırılma noktası olan internet hızının mevcut şartlarda en yüksek konumunda bulunan 5G’nin, otomobillerle ortak bir şekilde çalışmasını sağlayacak.

Neden 5G Olacak?

Bu iki firmanın ilk ortak çalışması değil. Daha önce Honda’nın yapay zeka destekli araçları NeuV ve Sports EV de birlikte çalışmışlardı. Otonom araçların kendi aralarında hızlı olarak iletişim sağlamaları, sürücüsü olmayan araçlar için geleceğin temel yapı taşı konumunda. Şu anki mevcut şartlarda, ulaşılabilecek internet hızı 5G ile mümkün olmaktadır. Bu bakımdan Honda, bu anlaşma ile 2025 olarak belirlediği sürücüsüz otomobiller hedefine bir adım daha yaklaşıyor.

5G’yi tüm dünyaya yayma hedefini 2020 olarak belirleyen SoftBank da rakipleri olan NTT Docomo ve KDDI’ye göre yeni mobil işletim sistemini, en üst seviyede test etme fırsatı bulacak. Honda 5G testlerini Hokkaido’da bulunan Takasu Proving Ground test merkezinde gerçekleştirecek. Elbette buralara 5G baz istasyonları kurulacak. 6.8 km’lik dairesel bir parkura sahip olan test alanı Honda’nın akıllı arabaları için oldukça uygun bir zemin oluşturuyor.

BİR CEVAP BIRAK