Ana sayfa Mobil Apple ve Intel 5G İçin Birarada

Apple ve Intel 5G İçin Birarada

268
0
PAYLAŞ
Elektronikte dev bir marka olan Apple ve mobil işlemci üreticisi Qualcomm, dünyanın en büyük patent sağlayıcısı olan iki şirket ve bu iki şirket bir ortaklık içerisinde çalışmalarına devam ediyordu. Ancak ikili arasında yaşanan ve aşırı şiddetli geçen bir patent davası yüzünden ortaklık rafa kaldırıldı. Bundan sonraki iPhone’larda mobil bağlantı modemlerini Qualcomm’un üretmeyeceği kesinleşmişti. 5G teknolojisini tüketiciye sunma konusunda geri kalmak istemeyen Apple, Intel ile el sıkıştı ve çalışmalarına zaman kaybetmeden başladı.

Neden Intel?

Intel modem donanımını Apple’ın mobil işlemci yongasının içine dahil edebilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Normal şartlarda CPU ve görüntü işlem birimi GPU ile bir arada bulunan mobil işlemci yongalarının içine, kablosuz veri bağlantısından sorumlu olacak modem işlemcisi de ekleyebilmek için çalışmaları devam ediyor. Söz konusu işlemcinin bütün haldeki üretimi ise Apple ve Intel tarafından bir tasarım üzerine yapılacak ve Intel tesislerinde seri üretime geçirilecek.

Intel tarafından geliştirilen 5G mobil modemlerin 2018 yılında kullanılabilir olacağı tahmin ediliyor. Apple eğer bir sürpriz yapıp 2018 yılında yeni iPhone çıkartmazsa, sıradaki iPhone’ların içinde Intel’in işlemcilerinin bulunacağını söyleyebiliriz. 5G teknolojisi ABD’de 2020 yılında tüketiciye sunulmak üzere test edilmeye başlandı. 4G’nin veri hızına kıyasla 100 kat daha hızlı bağlantı sağlayan teknoloji, kablosuz bağlantılar açısından alıştığımız çoğu şeyi tarihin tozlu sayfalarına gömülü bırakacak.

 

BİR CEVAP BIRAK