Ana sayfa Güncel Wikipedia Engeli Kalkıyor Mu?

Wikipedia Engeli Kalkıyor Mu?

341
1
PAYLAŞ

Tüm Türkiye’nin de bildiği gibi en ünlü bilgi sağlayıcı sitesi ve ansiklopedi sitesi Wikipedia, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir kaç terör örgütü ile iç içe bulunduğunu iddia eden iki içerik nedeniyle ülkemizde bu içeriklere değil de tamamen siteye bir ulaşım engeli getirilmişti. Bu zamanlarda bu ulaşım engelinin neredeyse 6 ayı doldurmuş oldu. BTK Başkanı Sayan, ulaşım engeli konusunda yapılan her konuşmada sitesinin aslında erişim engeline takılmasını istemediklerini, fakat karşılıklı bir anlaşmanın da gerçekleşmediğini dile getiriyor. Konu hakkındaki son duyumlara göre erişim engelinin kaldırılmasında son bir kaç pürüz üzerinde çalışılıyor.

BTK Başkanı’nın Açıklamaları

Bazı açıklamalarda bulunan BTK Başkanı Sayan’ın açıklamaları şu şekilde oldu: ‘Sitede bulunan 2 içerik de Türkiye’nin terör gruplarıyla işbirliği içerisinde gösterilmesi sebebiyle dava açıldı. Wikipedia’dan bu içeriklerin kaldırılmasını istedik. Buna rağmen sırf bu iki içerik yüzünden sitenin komple erişime kapalı olmasını istemediğimizi tekrar hatırlatmak isterim. Bu konuda karşılıklı görüşmeler devam ediyor.’

Sayan sözlerine şu şekilde devam etti: ‘Türkiye’deki yasaların her şeyden üstün olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. YouTube ve Twitter’la da buna benzer bir sorun yaşamıştık. Bizim onlardan bazı isteklerimiz olmuştu ve sonunda karşılıklı uzlaşının sağlandığı bir mekanizma oluşturmuştuk. Benzer bir sürecin Wikipedia ile de gelişeceğini düşünüyorum.’

BTK Başkanı’nından gelen bu açıklamalar da Wikipedia’ya uygulanan ulaşım engelinin yakın bir zamanda kaldırılacağını gösteriyor.

1 YORUM

  1. umarım yakında engel kalkar. her ne kadar içeriğinde yanlış bilgiler de olsa geniş içeriğe sahip bireysel olarak bilgilerin eklenebildiği kullanışlı bir projeydi.

BİR CEVAP BIRAK