Ana sayfa İnternet SEO ve SEO Uzmanı Nedir?

SEO ve SEO Uzmanı Nedir?

225
0
PAYLAŞ

Arama motorları sitelerin sıralanma kriterlerini çeşitli varyasyonlara göre belirlemektedir. Bu kriterleri uygulamak ve siteleri arama motoru uyumlu hale getirmek için yapılan çalışmalara Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO adı verilir. Arama motorları, yapılan arama sorguları için en iyi sonucu optimizasyonlara göre vermektedir. SEO uzmanı, yaptığı çalışmaları arama motorları için yapsa da arama motorları bu çalışmaları kullanıcılara en iyi sonucu vermek için kullanmaktadır.

SEO Uzmanı Nedir?

Peki SEO uzmanı nedir? Bir arama motorunun belirlediği tüm sıralama faktörlerini bilen ve bu faktörleri bir web sayfası üzerinde doğal  yöntemler ile uygulayarak anahtar kelimelerde sıralama almasını  sağlamak için gerekli olan geliştirme ve optimizasyonları yapan  kişilere SEO Uzmanı adı verilir.

Google, Bing, Yahoo ve Yandex gibi arama motorlarının kendilerine özgün kuralları vardır. Bu kuralları açık açık belirtmeseler de SEO  uzmanları tarafından uzun araştırmalar sonucu elde edilen veriler, arama motorlarının çalışanları tarafından zaman zaman yapılan üstü kapalı açıklamalar ile birlikte de arama motorlarının bloglarından yapılan öneriler sonucu bir takım kurallar ortaya çıkarılır. Bu kurallar da SEO uzmanı tarafından sitelere uygulanır.

SEO Uzmanı’nın Yapması Gerekenler

SEO uzmanı öncelikle siteyi analiz eder ve sitenin o anki durumuna göre yol haritası belirler. Bu yol haritası sonrası analizlerini de tamamlayarak çalışmalara başlar. Uzman, SEO çalışmalarını siteye uygularken parçalara bölerek çalışır. SEO çalışması için bir site şu şekilde parçalanır ve çalışma yapılır;

On Page SEO – Site İçi SEO
Off Page SEO – Site Dışı SEO

Şeklindedir. SEO uzmanı yapması gereken çalışmaları bu plana göre uygulamak durumundadır.

BİR CEVAP BIRAK