Ana sayfa İnternet Nowaffiliates Nedir Reklam Modelleri

Nowaffiliates Nedir Reklam Modelleri

151
3
PAYLAŞ

Dijital medya dünya genelinde birçok şeyi değiştirdiği gibi reklamcılık alanına da yeni renkler getirmiş durumda. Affiiate programları da bu yeniliklerin başında geliyor. Bu yazımızda Nowaffiliates nedir reklam modelleri nelerdir gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Affiliate Kavramı ve Yeni Nesil Reklamcılık

Online ortamlarda, yaptığı işleri veya verdiği hizmetleri tanıtmak ve daha geniş kitlelere ulaşırken bundan para kazanmak isteyenlerin başvurabileceği en etkin çözüm affiliate programlarıdır. Kelime İngilizce kökenli olduğu için dilimizde tam karşılığı iştirak ya da birleştirme olarak çevrilir ancak en basit haliyle “satış ortaklığı” olarak ifade edilebilir.

  • Affiliate mantığı, iki kuruluşun da çıkarı doğrultusunda ortak bir zeminde buluştuğu için bir nevi “win-win” durumudur.
  • Sistemde, web sitesini tanıtmak isteyen kişi ya da kuruluş, buna zemin hazırlayan platformla bir anlaşma içine girer.
  • Yapılan anlaşmanın farklı şartları olabilir. Bazıları sadece reklam amacıyla gösterilen banner şeklinde olabilirken bazıları bir yönlendirme şartı içerir.

Nowaffiliates nedir reklam modelleri hangi mantığa göre belirlenir biraz bunun üzerinde duralım.

Nowaffiliates, internet üzerinden tanıtımını yapmak ya da sahip olduğu platformda başka web sitelerinin reklamlarını yayınlamak isteyen web sitelerini buluşturan bir yapıdadır. Sistemine dahil olan reklam verenlerle, en uygun yayıncıyı buluşturmak için çeşitli parametreler kullanır ve sağlıklı ortaklıklar kurulması için bir köprü vazifesi görür.

  • Nowaffiliates, reklam vermek isteyen şirketin ihtiyaçlarını belirleyerek vakit kaybının önüne geçer.
  • Yayıncının sahip olduğu platformun içeriğini ve hedef kitlesini belirleyerek reklam veren için uygunluğunu analiz eder.
  • En iyi reklamın, en doğru kitleyle buluşması için şeffaflık ilkeleri doğrultusunda hareket ederek, yayıncı ve reklam verene yol gösterir.

Affiliate Marketing Çözümleri

Online dünya reklamcılığına boyut kazandıran bu üç ayaklı model, yayıncı ve reklam verene belli başlı seçenekler sunar. Nowaffiliates nedir reklam modelleri nelerdir başlıklı bu yazıda, tercih edilebilecek alternatifler şunlardır.

CPC Modeli: Google Adwords kullananların yakında tanıdığı bu model, İngilizce “Cost Per Click” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Yani reklamın tıklanması sonucu yayıncının ödeme aldığı marketing modelidir. Burada tık başına bir ücret belirlenir ve hedeflenen süre sonunda sayaçtaki meblağ yayıncıya ödenir.

CPL Modeli: “Cost Per Lead” yani direk hedef odaklı yapılan affiliates metodudur. Bu sistem kayıt olarak satış gerçekleştiren bir ürün sunan reklam verenlerin daha çok tercih ettiği bir yöntemdir. Çünkü burada yayıncının barındırdığı reklamın yönlendirdiği kişi üye olur veya ürünü satın alırsa, reklam veren belirli bir komisyon öder. Bankaların yönelim gösterdiği bannerlar genelde bu sisteme dahildir.

CPA Modeli: Reklam veren kişinin kendi standartlarını belirlediği marketing sistemidir. “Cost Per Action” ibaresinin kısaltılmış halidir ve burada beklenen aksiyon herhangi bir şey olabilir.

 

3 YORUMLAR

  1. Özellikle website sahiplerinin çoğu tek gelir modeli olarak adsenseyi görüyorlar. Bu tarz yeni (aslında geçmişi eskiye dayanan ama yeni popülerleşen) reklam modellerine de açık olmak lazım. Belkide siteniz için daha uygun ve reklam kazançlarınızı bu sayede katlayabilirsiniz, henüz denemeyen arkadaşlara şiddetle öneriyorum.

BİR CEVAP BIRAK