Ana sayfa İnternet YKS Puan Türleri Nelerdir?

YKS Puan Türleri Nelerdir?

176
5
PAYLAŞ

Önceki sınav sistemine göre köklü bir değişikliğe gidildi. Bu sene hazırlanan sınav sisteminde artık MF1, MF2, TM1 gibi puan türleri olmayacak. Eski sistemde 10’dan fazla puan türü vardı. Bu konuda düzenlemeye gidildi ve yeni sistemde puan türleri üçe düşürüldü.

  • Sayısal
  • Sözel
  • Eşit Ağırlık

Bu puan türlerinin hesaplaması yapılırken Temel yeterlilik testi sonuçları ve Alan yeterlilik testi sonuçları baz alınır. Bu şekilde Yükseköğretim Kurumları Sınavı ham puanı hesaplanmış olur. Daha sonra yerleşim puanını hesaplamak için de Orta Öğretim Başarı puanı eklenir. YKS puan hesaplama yapmak için yksdestek.com üzerinden hesaplayabilirsiniz.

Puan Türleri Nasıl Etkiler ? 

Seçeceğiniz bölüm türüne göre Alan yeterlilik sınavında çözdüğünüz sorular önem arz ediyor. Eğer Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonucunda Sayısal puanı üzerinden bölüm seçimi yapacaksanız Alan yeterlilik sınavında Sosyal bilimler bölümünü çözmenize gerek yok. Hangi puan türü üzerinden seçiminizi yapacaksanız sadece o alandaki soruları çözmeniz yeterli olacaktır. Başka alanlardaki soruları çözmek hem zaman kaybı yaşattırır hem de puanınıza hiç bir katkısı olmaz.

Bu sistem aslında şunu da tetikliyor. Üniversite öğrencisi adaylarının sınavdan önce hedefini belirlemiş olmasını sağlıyor. Bu şekilde öğrenciler sınav sistemine göre çalışmak yerine bölüm odaklı çalışmaya başlıyorlar.  Tercih edilecek bölüme ve tercih yapılacak puan türüne göre sınavlara girilmeli ve o yönde sorular çözülmelidir. YKS puanı hesaplama yapmak için yksdestek.com adresini kullanabilirsiniz.

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK