Sağlık

ABD, Moderna’nın corona virüs aşısını yarım dozlar halinde uygulamayı planlıyor – Sağlık Haberleri

ABD’nin federal aşı programı Warp Speed ​​Operasyonu Başkanı Moncef Slaoui,  daha fazla insanı corona virüse karşı aşılamak için Moderna’nın aşısını iki seferde yarım dozlar halinde uygulamayı plandıkladıklarını açıkladı. 

“TAM DOZ İLE AYNI BAĞIŞIKLIK TEPKİSİNİ TETİKLİYOR”

Slaoui,“Moderna’nın aşısını 18 ile 55 yaş arasındaki kişilere yarım doz halinde iki sefer uygulamayı planlıyoruz. Bu şekilde sahip olduğumuz aşılarla hedeflenenin iki katı insana ulaşabiliriz. Ayrıca, bunun tam doz ile aynı bağışıklık tepkisini tetiklediğini biliyoruz” ifadelerinin kullandı. 

Öte yandan, konuya ilişkin Amerikan Gıda İlaç İdaresi (FDA) ve Moderna’dan yorum yapılmadı. 

2020’NİN SONUNA KADAR 20 MİLYON KİŞİNİN AŞILANMASI HEDEFLENİYORDU

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülkede 4 milyon 225 bin 756 kişiye Moderna’nınki  gibi iki doz uygulanması gereken Pfizer/BioNtech Covid-19 aşısı uygulandığını ve toplamda 13 milyon 71 bin 925 aşının sağlık merkezlerine dağıtıldığını duyurdu. Ancak, yetkililer 2020’nin sonuna kadar 20 milyon kişinin aşılanmasını umduğundan, aşılar erken hedeflerin çok gerisinde kaldı.

AŞILANAN KİŞİLERİN VİRÜSÜ BAŞKALARINA BULAŞTIRIP BULAŞTIRMADIĞI BAHARDA BELLİ OLACAK

Bununla birlikte Slaoui, aşıların hızlanmaya devam edeceği konusunda iyimser olduğunu söyledi ve ikinci aşı için dozları azaltmak yerine daha fazla insana tek bir doz uygulaması önerisinin reddetti. Slaoui, aşıların yarım doz halinde iki kez uygulanmasının  “gerçeklere ve verilere dayalı olan daha sorumlu bir yaklaşım” olduğunu belirterek, aşılanan kişilerin hastalığı başkalarına da bulaştırmayacağının baharın sonlarına kadar bilinemeyeceğini sözlerine ekledi. 

ABD’DE ONAYLANAN İKİNCİ AŞI

Moderna’nın geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanımı, 19 Aralık’ta Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış ve yüzde 95 etkili olduğu duyurulan Pfizer/BioNTech’ten sonra ABD’de kullanım onayı alan ikinci aşı olmuştu. 

ABD, Moderna aşısından 200 milyon doz satın almak için anlaşma yaptı, aşının 6 milyon dozunun sevkiyatı ise iki hafta önce başladı. Ardından, ABD’nin seçilmiş başkan yardımcısı Kamala Harris’in de dahil olduğu birçok politikacı, sağlık çalışanı  ve ordu çalışanına  Moderna’nın aşısının ilk dozları uygulandı.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Başa mı dönüyoruz? | NTV

Öte yandan, dünyada corona virüsün en fazla vurduğu ülkede vaka sayısı 21 milyon 155 bini, ölü sayısı ise 360 bini aştı. 

MUTASYON AŞILARI ETKİLER Mİ?


Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu