Sağlık

ABD’de yetişkinlerin yüzde 40’ı obez


ABD Mizaç ve İnsan Hizmetleri Dairesine (HHS) bağlı Tutku Nezaret ve Korunma Merkezlerince (CDC) yürütülen araştırmada, 5 bin kişinin kabile ve kilo değerlerinin iz almış olduğu mizaç verileri incelendi.

Emek harcama sonucunda, aşırı kiloluluk oranının yüzde 42 olduğu, aşırı aşırı kiloluluk oranının ise yüzde 9 olduğu belirlendi.

Muayene yazarlarından Cynthia Ogden, yarım yüzyıl evvel her 100 Amerikalı yetişkinden salt birinin aşırı obez bulunduğunu belirterek, “Hazır ise aşırı kiloluluk 10 gömlek daha geniş. Aşırı kiloluluk oranı 20 yılda tahminen yüzde 40 arttı.” dedi.

George Washington Üniversitesinde aşırı kiloluluk uzmanı Dr. William Dietz ise, muayene sonucunu değerlendirirken, bugün daha çok Amerikalının şeker hastalığı, yürek krizi ve kansere yakalanma riskinin bulunduğunu kaydetti.

Aşırı kiloluluğun, ülkenin en mühim mizaç problemlerinden biri bulunduğunu belirten Dietz, “Hükümet fizyolojik aktiviteyi ve doğru beslenmeyi teşvik etmeye yönelik önlemler mevzusunda ısrar eden değil. Daha çok seki ile yaya geçidi yapılması ve tatlı içeceklere vergi getirilmesi önemli ayrım yaratabilir.” ifadelerini kullandı.

Aşırı kiloluluk riskinin belirlenmesinde kabile ve kilo dengesini gösteren gövde topluluk indeksine bakılıyor. Gövde ağırlığının kabile uzunluğunun karesine bölünerek hesaplanan işte indekste, sonucu 30 ve üzerindekiler “obez”, 40 ve üzerindekiler “aşırı obez” olarak tanımlanıyor.Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Hasta yakını, sosyal mesafe uyarısı yapan hemşirenin burnunu kırdı

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu