TeknolojiTeknoloji Haber

Akıllı cephane ‘Atom’ göreve başlıyor

Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığı ile 27 Koridor 2017’de imzalanan 35 mm Atmosfer Müdafa Cümle Modernizasyonu ve Parçacıklı Cephane Tedariki Sözleşmesi kapsamında, önceki teslimat kalemi olan 35 mm Parçacıklı Cephane (Atom) kabulü, Ulusal Müdafa Bakanlığı Karapınar Atış Kontrol ve Değerlendirme Grup Komutanlığı Atış Poligonu’nda icra edilen testlerle tamamlandı.

Layiha için ASELSAN Macunköy yerleşkesinde tıpa otomatize kuruluş hattı kuruldu.

Sayıları çabucak artan piknik füzesi, boş karaya füzeler, insansız durum araçları ve benzer durum tehditlerine huzur namlulu etken araç sistemlerinin etkinlik düzeylerinin artırılması için sıfır tohum programlanabilir parçacıklı cephane kullanımı gündeme geldi. Atmosfer korkutma unsurunun yüksek kinetik enerjiye ve penetrasyon kabiliyetine koruyan parçacıklardan oluşan bir ebr içinde bırakılmasına dayalı bahis konusu cephane konsepti; alışılmış cephane tipleri ile etkinlik sağlanamayan oldukça çok durum tehdidine huzur maliyet-etkin durum müdafa çözümü sağlıyor.

ASELSAN türünden geliştirilen dip tıkaçlı bir akıllı cephane olan Atom, parçacıklı cephane ile beraber kullanıldığında namlulu silahların etkinliği mühim seviyede artarak ufak ve süratli hedeflere huzur etkinlik sağlıyor. Atom, duygulu vakit sayma ve ölçülen cephane yokuş hızına sorulursa düzeltmeli vakit programlama kabiliyetleri yardımıyla yüksek vuruş hassasiyeti yakalıyor.

Değişik görevler için değişik Atom

Geliştirilmiş kırıntı saçılımına koruyan Atom, 4 çağrım müessir menzille, elektromanyetik karıştırmaya huzur metin resmî iş yapıyor.

Atom’un görevlere yönelik 3 değişik versiyonu bulunuyor.

Atom 35 mm Atmosfer Müdafa; boş karaya füzeler, piknik füzeleri, insansız durum aracı (İHA), muharebe uçakları, helikopterler, türlü esmer hedeflerine huzur etkinlik gösteriyor.

Atom 35 mm ZMA; anne savaş tankları, zırhlı savaş araçları, yavaş zırhlı/korunaksız araçlar, piyade birlikleri, yapı, korunak ve benzer tutarlı hedefler, örtü gerisinden sataşma fail birlikler ve İHA’ları tesirsiz hale getiriyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Instagram'da en çok ilgi çeken paylaşım türü belli oldu

Atom 35 mm C-RAM; havan cephaneleri, roketler ve İHA’lara huzur kullanılıyor.

“Roket avcısı” ve Korkut’a zor katacak

Türkiye’nin katmanlı durum müdafa sistemi hedefi için mühim bir çağrım taşı olan 35 milimetre Atmosfer Müdafa Sistemleri Modernizasyonu ve Parçacıklı Cephane Tedariki Projesi Sözleşmesi kapsamında, boş karaya füzelere huzur etkinliğini kanıtlayan ve “Roket Avcısı” unvanını kazanan durum müdafa tamamen sistemlerinin dizi üretimi gerçekleştiriliyor. Üretilecek sistemler Toprak ve Atmosfer Kuvvetleri komutanlıklarına pes edilecek.

Atik üretimi ek fail Kundağı Motorlu Namlulu Namert İrtifa Atmosfer Müdafa Pusat Sistemi’nde (Korkut) de parçacıklı cephaneler kullanılabiliyor.
Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu