BilgisayarBilimDizüstü BilgisayarGüvenlikİnternetTeknolojiTeknoloji HaberYapay ZekaYazılımYazılım

Android 12’nin Önemli Yeniliği, Pek Çok Telefona Gelmeyebilir!

Android 12’nin en önemli yeni özelliğinin işletim sisteminin arabirimini renkler, simgeler, simge şekiller vs. gibi görünüm özelleştirmelerine imkân sağlayan “Material You” tasarımı olacağı düşünülüyor. Ancak görülen o ki, birçok telefon Android 12 güncellemesi aldığında bu özelliği kullanamayacak.Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırma Araçları ve Antivürüs Ne Kadar Farklı?Kötü amaçlı yazılım kaldırma araçları nasıl çalışıyor? Antivürüs yazılımları ile aralarında ne fark var? Hem antivirüs hem de kötü amaçlı yazılım kaldırma araçları birlikte kullanılmalı mı?. Oppo telefonları için kullanılan ve Oppo tarafından Google’ın orijinal yazılımından uyarlanan bir Android 12 sürümü olan ColorOS 12’ye ilişkin bir brifingde, yazılım ekibinin bir üyesi Material You’nun Android Açık Kaynak Projesi’nin (AOSP) bir parçası olmadığını söyledi.
Oppo da arkasından yaptığı bir açıklamada, “Material You Android 12’nin açık kaynak projesi içerisinde gelmediğinden dolayı OEM üreticiler tarafından kullanılamayacak gibi görünüyor. Google’ın kodu ne zaman açacağını bekleyecek ve göreceğiz” dedi. 
Android Açık Kaynak Projesi, Google’ın Android sürümleri için kod yüklediği bir havuz. Böylece, Oppo, OnePlus ve Xiaomi gibi diğer şirketler oradan kodları alıp kendi Android sürümlerini oluşturabiliyorlar. Google, Android 12’yi buraya 4 Ekim’de yükledi, ancak bazı özelliklerinin kırpılmış olduğu görüldü. Buna, haberimize konu olan “Material You” da dahil. 
ColorOS 12, yıl sonunda Oppo Find X3 Pro ile gelecek ve 2022’de markanın diğer yeni telefonlarının çoğu için aktif olacak. Oppo, ColorOS 12’nin Material You özellikli daha yeni bir sürümünün 2022’nin başlarında gelebileceğini de belirtti.
Bazı telefon markaları yıl sonuna doğru Android 12 yükseltmelerini kullanıma sunmayı planlıyor, ancak birçoğu henüz bir yol haritası belirlemedi, bu da Google’ın işletim sisteminin en yeni sürümünün ilk aşamada az sayıda telefona geleceğine işaret ediyor.  
O zaman bile, programcıların Material You’yu belirli Android güncellemesi için uygun olacak şekilde uyarlaması ve telefondaki mevcut sistemlerle uyumlu hale getirmesi için çaba sarf etmesi gerekecek. Material You’nun uygulamalara ve menülere sistem çapında bir yeniden tasarım getirdiğini düşünürsek, bu, muhtemelen biraz zaman alacak.
Önceki HaberEarFun’dan İyi Fiyata Yüksek Performanslı Kulaklıklar

BUNU DA OKUMALISINIZ!  GTA The Trilogy: The Definitive Edition'ın fiyatı ortaya çıktı

Sonraki HaberGalaxy Z Fold 4 “İlginç” Bir Parmak İzi Tanıma Teknoloji ile Gelebilir

Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu