TeknolojiTeknoloji Haber

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, milyarderlerin uzay yarışına katıldı

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, milyarderlerin uzay yarışına katıldı

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, Privateer adında bir uzay şirketi kurduğunu duyurdu. 71 yaşındaki bilgisayar mühendisi böylece Elon Musk, Jeff Bezos ve Richard Branson gibi milyarderlerin ardından uzay yarışına katılan son isim oldu.

Steve Wozniak’ın uzay girişimi Privateer  Twitter’da yayınlanan ve “Diğerlerinin aksine bir özel uzay şirketi başlıyor” yazan şifreli bir mesaj  ile açıklandı. Wozniak, haberle birlikte, şirketin çevre dostu olacağına dair fikirlerin yer aldığı bir video da paylaştı.
Şirkete ilişkin daha fazla bilginin 14-17 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan Gelişmiş Maui Optik ve Uzay Gözetleme Teknolojileri (AMOS) Konferansında açıklanacağı belirtildi. 
Teknoloji firması Apple’ın kurucularından bir olan Wozniak, Apple II bilgisayarının mucidi olarak tanınıyor.
Wozniak, üniversitedeyken Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs ile tanıştı. Ardından ikili 1 Nisan 1976’da Apple Computer’ı kurmak için bir araya geldi.
Wozniak,  yeni uzay girişimİnde eski Apple mühendisi ve Ripcord kurucusu Alex Fielding ile çalışıyor. İkili geçmişte pek çok kez birlikte çalıştı, 2002’de GPS akıllı etiketleri geliştiren bir şirket olan Wheels of Zeus’u kurdular.
Öte yandan Privateer’ın web sitesinde şirketin ‘uzayı tüm insanlık için güvenli ve erişilebilir kılmak için çalışmak’ gibi bir amacı olduğu yer alıyor ancak bunun ne anlama geldiği henüz açıklanmadı.
Yayımlanan açıklamada, “’Birlikte uzağa gideceğiz. ‘Birbirimize bakacağız. Sorunları birlikte çözeceğiz. Bu bir yarış ya da oyun değil. Biz tek kişi, tek şirket, tek millet değiliz. Biz tek bir gezegeniz. Biz kaşifiz. Bizler hayalperest, ve risk alanlarız. Biz insanız. Doğru ve iyi olanı yapmak için birlikte çalışmak bize kalmış” denildi.
Diğer taraftan net servetinin 100 milyon dolar olduğu tahmin edilen Wozniak, hepsi kozmosa sahip olmak için yarışan milyarderler Elon Musk, Jeff Bezos ve Richard Branson arasındaki yarışa katılmış oldu.
Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson, 11 Temmuz’da Dünya yüzeyinin 80 kilometre üzerinde sekiz dakika geçirdiğinde uzaya çıkan ilk milyarder oldu.
Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos ise10 gün sonra, kardeşi Mark ve diğer iki kişiyle birlikte Dünya’nın 105 km  üzerine çıkmayı göze aldığında benzer bir yolculuk yaptı.
SpaceX CEO’su Elon Musk  henüz uzaya çıkmadı ancak Çarşamba günü tamamen sivillerden oluşan bir mürettebat yörüngeye çıkacak. Bununla birlikte Musk, Virgin Galactic ile uzaya gitmek için kendi biletini satın aldı.

Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Çin'in Yutu-2 Aracı, Ay'ın Görünmeyen Tarafında Şaşırtan Bir Keşif Yaptı!

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu