Araç Bilgisi

Araç Marş Basıyor Ama Çalışmıyorsa Nedenleri

Sürücülerin en sıklıkla karşılaştığı araç arızaları başında yer alan arabanın çalışmaması durumu araç sahiplerini panik havasına sokan sinir bozucu bir arızadır. Kimi zaman çok basit bir şeyden dolayı olan kimi zaman şoförün ihmalkarlığından dolayı olan bu arıza hakkında bu yazımızda sizlere araç neden marş basar ama çalışmaz sorusunun cevaplarını aktarmaya çalışacağım.

Araba Neden Çalışmaz ?

Aracınızın düzgün bir şekilde marşa basarak çalışması için bazı etkenlerin eksiksiz bir şekilde araçta bulunması gerekmektedir bu unsurlar arasında aracı çalıştırmaya yetecek kadar yakıt , marş dinamosunun dönmesini sağlayacak akü , sağlam bir marş motoru ve yeterli bir ateşleme gerekmektedir. Aracınız hiç marş basmıyorsa onun ilgili yazı paylaşmıştık ona oradan bakabilirsiniz. Bu yazımızda aracınızın marşı basıyor lakin çalışmıyorsa onu ele alacağız.

Araç Marş Basıyor Ama Çalışmıyorsa Nedenleri

Burada ele aldığımız durumların bazılarını siz kontrol edebilir ve müdahale edebilirsiniz lakin bazıları için profesyonel ekipman ve motor bilgisi gerekmektedir bu sebeple aracın her çalışmaması durumunu siz düzeltemezsiniz. Şimdi sizlere bunları madde madde aktarmaya çalışalım;

  • Yakıtınız bitmiş olabilir ; en çok yapılan hatalardan biri kendine çok güvenmektir. Aracı çalışmayan vatandaş arıyor aracım çalışmıyor diye yakıt var mı kontrol ettiniz mi diyorum yakıt var yeni aldım diyor oraya gidiyoruz bakıyoruz araçta yakıt yok sonra oğlum arabayı almış kızım markete gitmiş kusura bakmayın falan ilk olarak yakıtınızın olduğundan emin olmalısınız.
  • İmmobilizer ışığının söndüğünden emin olmalısınız. biliyorsunuz ki artık yeni nesil araçlarda şifreli anahtar sistemi olan immobilizer kullanılmaktadır. Bunun ilgili siz kontağı açtığınızda yanan ve 2 3 saniye sonra sönen sarı renk anahtar işareti aracınızın ekranında bulunmaktadır. Eğer aracınızla kontağı açtığınızda bu işaret sönmüyorsa aracınız çalışmayacaktır. Bu tarz bir durum yaşarsanız ilk olarak aracın yedek anahtarını deneyin veya anahtarınızın pilini değiştirmeyi deneyin genelde sorun çözülmektedir eğer çözülmezse bir anahtarcıya gidip yardım isteyin.
  • Benzin ve lpg’li araçlarda eğer ateşleme zayıfsa bu durum aracın çalışmasını etkilemektedir. Buji , Buji kablosu ve ateşleme bobininden oluşan ateşleme sisteminde bir arıza varsa aracınız marş basar lakin çalışmaz bu sebeple belirli periyodlarda aracınızın ateşleme sistemini kontrol ettirmelisiniz.
  • Dizel Araçlarda Kızdırma bujisi arızaları aracın çalışmasını direkt olarak etkiler. Kızdırma bujisi arızalı bir dizel araç çalışmayacaktır.
  • Krank sensörü arızası nasıl anlaşılır diye soranlara ilk söylediğimiz şeylerden biri aracınız çalışmayabilir olacaktır. Eğer aracınızın krank sensöründe diğer adı ile volant sensöründe bir arıza varsa aracınız çalışmayabilir yada bazen çalışır bazen çalışmaz bir hal alabilir.
  • Yakıt pompası arızaları sürücülerin sıklıkla karşılaştığı arızalar arasındadır bu arıza da aracın çalışmamasına sebep olan araç arızalarından bir tanesidir. Eğer aracınızın benzin yada mazot pompası arızalıysa bu enjektörlere yakıt gitmeyeceğine ve aracınızın çalışmayacağına işarettir.
  • Enjektör arızaları da aracın çalışmamasını sağlayan etkenlerden biridir özellikle dizel araçlarda ve bazen de benzinli araçlarda çalışmama sorunlarının kaynağında enjektör arızaları yatabilmektedir.
BUNU DA OKUMALISINIZ!  Prizdirek Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır, Prizdirek Rulmanı Sesi, Prizdirek Bilyası Değişimi Ne Kadar Tutar

Araba Çalışmıyorsa Ne Yapılır ?

Yukarıda yer alan bu durumlarda marş basarsınız ve araç çalışmayabilir bir de yine aynı duruma sebep olan lakin marş basmamanız gereken bir durum var şimdi de onu aktaralım.

Triger sıyırması ve triger kopması olarak bilinen araç arızasında triger kayışı yada triger zinciri kopmuştur ve bu kopma durumunda aracınız marş basar lakin çalışmaz ama sizin tekrar marşa basmamanız gerekir eğer marşa basmaya devam ederseniz motor subapları eğrilecek ve bu sebeple 1 olan masrafınız 5 olacaktır. Bu tarz bir durum olabileceğini düşünerek bir sefer marş bastınız aracınız çalışmadıysa ilk olarak triger kayışını veya zincirse triger zincirini yerinde sağlam duruyor mu diye kontrol edin.

Aracınız marş basıyor ama çalışmıyorsa yukarıda yer alan bu arızalardan dolayı olabilir ayrıca bunların dışında MAP sensörü yani mutlak basınç sensörü arızasında , MAF sensörü yani hava akış sensörü arızasında , oksijen sensörü arızasında ve araç beyni yani ECU arızalarında da araç çalışmayabilir bu durumları da göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu