Yaşam & Hayat

Araştırmalara Göre Telefon Bağımlılığının Gerçek Sebebini Ortaya Çıktı

Cep telefonlarının yaygın olarak kullanılması ile beraber hepimizde yeni bir tür bağımlılık ortaya çıktı. Özellikle de akıllı telefonlar, ortaya çıktığı andan beri insanların elinden düşmez hale geldi. Araştırmacılar, insanların bu alışkanlığının bir bağımlılık olduğu konusunda hemfikir. Virginia Üniversitesi’nden bilim insanları, akıllı cihazların sebep olduğu bu bağımlılığa başka bir açıdan baktılar.

telefon bağımlılığı

Virginia Üniversitesi’nden araştırmacılar, insanların bu kadar uzun zamanlar akıllı telefonları kullanmasının tek başına bağımlılıkla açıklanamayacağını düşünüyor. Araştırmacılar, insanların düşüncelerinden kaçmak için de akıllı telefonları kullandığını belirledi.

Virginia Üniversitesi’nden sosyal psikolog Timothy Wilson ve ekibi, “düşüncelerden kaçınma” hipotezini araştırmak için insanların içinde dikkat dağıtıcı herhangi bir nesne olmayan bir odada oturmasını sağladı.

telefon bağımlılığının sebepleri

Çalışmaya katılan insanlar, içinde dikkat dağıtıcı akıllı telefon, kalem ya da kağıt gibi nesnelerin olmadığı bir odada 15 dakika, sadece düşünceleri ile baş başa kaldılar. 15 dakika odada kalan insanlar, odada geçirdikleri zamanı sıkıcı ve zevksiz olarak nitelendirdiler.

Araştırmacılar, bir değişiklik yaparak deneyi tekrarladılar. Bu sefer, odada bulunan masaya bir şok cihazı bırakıldı. Şok cihazı olan odada 15 dakika zaman geçiren kadınların yüzde 27’si, erkeklerin ise yüzde 67’si düşünceleri ile baş başa kalmayı o kadar dayanılmaz buldu ki şok cihazı ile kendilerine şok verdiler. Hatta katılımcılardan bir adam 15 dakika içerisinde kendisine 190 kere şok verdi.

neden telefona bağımlıyız

Araştırmacılar, araştırma sonucunda insanların kendi zihinleri ile baş başa kalmaktansa kendilerine zarar vermeyi tercih ettiği sonucuna vardılar. Araştırmaya göre insanlar, akıllı cihazlara sadece bağımlı değiller. İnsanlar akıllı cihazları kendi düşüncelerinden kaçınmak için de kullanıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  CVT Şanzıman Nasıl Çalışır? Neden Tercih Edilmez
Kaynak
WebTekno

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu