TeknolojiTeknoloji Haber

ASELSAN’dan TSK’veya Kaplan jesti – A Salık Sınır Zaman Teknoloji Haberleri


ASELSAN, Şırnak’ta EYP imhası esnasında yaşanmış olan hayat kayıpları ve yaralanmalar sonrasında jandarmaya 4 tane Kaplan Bomba İmha Robotu armağan etti. Sistemi kullanacak mensubunun eğitimleri tamamlanırken, Açıkgöz Suçsal Çember Başkanlığına EYP’lere uzaktan müdahale kabiliyeti kazandırıldı.

ASELSAN, mayın ve patlayıcıların tespiti ve imhasında kullanılmak gibi jandarmaya 4 tane Kaplan Bomba İmha Robotu armağan etti.

Alınan bilgiye bakılırsa, ASELSAN, Uygun 2019’bile Şırnak’ın İdil ilçesinde teröristler tamanından tuzaklanan memleket yapımı patlayıcının (EYP) kökünü kesme edilmesi esnasında meydana gelen hayat kayıpları ve yaralanmalar sonrasında Açıkgöz Umumi Komutanlığına destek verdi.

Işte kapsamda, ASELSAN tamanından üretilen 4 tane Kaplan Bomba İmha Robotu, Açıkgöz Suçsal Çember Başkanlığına armağan edildi. Sistemi kullanacak açıkgöz mensubunun eğitimleri de tamamlandı. Işte sayede, Açıkgöz Suçsal Çember Başkanlığına EYP’lere uzaktan müdahale kabiliyeti kazandırıldı.

Kaplan Bomba İmha Robotu, memleket yapımı patlayıcıların şiddetli şerait altında, güvenli bir mesafeden tesirsiz hale getirilmesi için ASELSAN tamanından özünemahsus olarak geliştirildi.

Kaplan, kullanıcıya şüpheli bir nesneyi 500 metre mesafeden inceleyebilme olanağı sağlıyor. Sistemde patlayıcıların detaylı incelemesi ve imhası için kullanılan 6 eksenli bir robot kol bulunuyor. Çevik vasıta platformu, kayalık araziler ile sert yamaçlar ve merdivenlerde, kar, balçık şeklinde çember koşullarında rahatça yürürlük edebiliyor ve en güç zeminlerde hatta keyif kullanım sağlıyor.

Gelişmiş entegre gözetleme sistemi, kullanıcının şüpheli cisimleri yüksek çözünürlükte ve gerçek vakitli olarak muayene konsolundan izlemesini sağlıyor, daha keyin gözlemek gibi kayıt edilmesine olanak veriyor.

Sınır teknolojiyle donatılan Kaplan Bomba İmha Robotu’nun gücü, sağlamlığı ve kullanım kolaylığı en mühim özellikleri olarak değerlendiriliyor.Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Google 2021 arama trendlerini açıkladı! Türkiye’de en çok bunlar arandı

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu