TeknolojiTeknoloji Haber

BAE’den Mars kutlaması: Dubai semalarında iki doğal uydu belirdi

Birçok ülkenin uzay ajansı Kızıl Gezegen olarak bilinen Mars’a yönelik araştırmalarına ve çalışmalarına devam ediyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ilk Mars görevi kapsamında uzaya gönderdiği Umut sondası 494 milyon kilometrelik yolu 7 ayın ardından tamamlayarak, Mars’ın yörüngesine başarılı şekilde yerleşti. Ülkenin ilk Mars görevinin başarıya ulaşması sonrası ilginç bir kutlama yöntemi seçildi.

Ülkenin Mars görevini kutlamak için gökyüzüne Mars’a ait iki Ay’ın görüntüsünü yansıtıldı. BAE Medya Ofisi, Dubai semalarına gezegenin iki uydusunun görüntüsünü yansıttı.

Bu kutlamadan haberi olmayanlar bir süreliğine şaşkınlık yaşadı. Kızıl Gezegen’in Phobos ve Deimos uydularının görüntüsünün uzun mesafelerden görülebilmesi için 100 metrelik vinçlerle 40 metrelik büyük bir perde kullanıldı.

MARS’A ULAŞAN 5’İNCİ UZAY AJANSI OLDU

Umut’un başarılı şekilde Mars’a ulaşmasının ardından BAE’nin uzay ajansı Kızıl Gezegen’e ulaşan 5’inci uzay ajansı oldu.

Mars programı ile BAE, bilimsel ve teknolojik yeteneklerini geliştirmeyi ve petrole olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor.

BAE Uzay Ajansı’nın 2117’ye kadar Mars’a yerleşim kurma planı da bulunuyor. BAE’nin Mars programı yaklaşık 200 milyon dolara mal oldu.


Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Kalp Yarası’nda Azade şiddete boyun eğmedi, Adnan’a meydan okudu! Ferit sevdiği kadını koruyacak mı?

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu