Sağlık

Bakan Varank yerinde inceledi: Covid aşıları bu dolaplarda saklanacak

Bakan Varank, İstanbul’daki programı kapsamında, endüstriyel mutfak ekipmanları sektöründe 130’dan fazla ülkeye ihracat yapan Öztiryakiler firmasını ziyaret etti. Varank’a ziyaretinde Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki eşlik etti.

Beraberindekilerle tesisin üretim ve Ar-Ge alanlarını gezen Varank, fabrikada yerli ve milli olarak üretilen ürünleri ve özellikle yurt dışına satışa hazırlanan aşı saklama dolabını yakından inceledi.

“PASLANMAZ ÇELİĞİ SANATA DÖNÜŞTÜRÜP ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER TASARLIYORLAR”

Mustafa Varank, ziyaretinin ardından yaptığı değerlendirmede, Öztiryakiler’in, endüstriyel mutfak konusunda Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olduğunu ifade ederek, “Firmamız, birçok katma değerli ürün üretiyor. Paslanmaz çeliği adeta sanata dönüştürüp endüstriyel ürünler tasarlayan ve üreten bir firmamız. Endüstriyel mutfak dediğimizde sadece pişirme kısmı yok. Bunun yanında soğutucular, ısıtıcılar, yemek pişirmeyle ilgili bütün malzemeler bunun içine giriyor” şeklinde konuştu.

“DÜNYANIN 130’DAN FAZLA ÜLKESİNE İHRACAT YAPABİLİYORLAR”

Öztiryakiler’in Bakanlığın tescilli Ar-Ge merkezi olduğunu aktaran Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu Ar-Ge merkezinde kendi geliştirdikleri, Ar-Ge’sini yaptıkları ürünleri de seri şekilde üretip dünyaya satıyorlar. Cirolarının yüzde 60’ını ihracatları oluşturuyor. Dünyanın 130’dan fazla ülkesine ihracat yapabiliyorlar. Ben gerçekten fabrikayı gezmeden önce böyle bir yatırımı beklemiyordum, çok etkilendim.

‘Ar-Ge’nin önemi nedir’ diye baktığımızda, bu ürün (aşı saklama dolabı) bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Biliyorsunuz, aşılarla birlikte eksi 80 derecelerin üzerinde soğutma yapabilen buzdolapları gündeme gelmişti. İşte Öztiryakiler, böyle bir dolabı çok kolay bir şekilde tasarladı ve üretti. Bu buzdolabı, 140 bin dozdan fazla aşıyı saklayabilecek kapasitede bir dolap. Boyutlarına baktığınızda, eczanelerde, hastanelerde çok rahat kullanılabilecek bir dolaptan bahsediyoruz. İşte bizim katma değerli üretimden kastımız budur.”

“KALKINMA HAMLEMİZDE ÖNEMLİ İŞLER BAŞARACAĞIZ”

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Corona virüsü yenen genç beyin cerrahından üzücü haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yakın zamanda Öztiryakiler’in Japonlarla bir ortaklığa giriştiğini hatırlatarak, “Dünyanın bu alanda faaliyet gösteren en önemli firmalarından bir tanesi Öztiryakiler’e ortak oldu. Firmamızın hedefi 10 yıl içinde dünyada ilk 3’e girmek. Böyle örnek firmalarımızla, katma değerli üretimle Türkiye’yi kalkındırma hamlemizde önemli işler başaracağız” dedi.

“YERLİ ÜRETİM DOLAP MUADİLLERİNDEN DAHA UCUZ”

Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki de Bakan Varank’ın ziyaretinden dolayı son derece memnun olduklarını ifade ederek, kendilerine teşekkür ettiğini söyledi ve şunları kaydetti:

“Geleceğimiz ihracatta, kendi ürünlerimizi yapmakta. Savunma sanayisinde ortaya çıkan başarıyı kendi üzerimize düşen anlamda yerine getiriyoruz. Savunma sanayisine de bir anlamda hizmet ediyoruz. Bu aşı dolabı, dünyadaki muadillerinden çok daha ucuza ve yerli malı olarak kullanıma hazır.

Biz hazırız, bunu ticari amaçla yapmadık. Dolap adı geçtiği için yaptık. ‘Eksi 85 derece dolap’ dediler, ‘biz de dolap yapan bir firmayız, niye yapmıyoruz?’ diye yola çıktık ve yaptık. Şimdi bu konuda ihtiyaç oldukça yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

TSK’NIN ANA TEDARİKÇİSİ

Endüstriyel mutfak ürünleri ve sahrada yaşam üniteleri alanında hizmet veren şirket, 4 bin 500’den fazla ürün çeşidiyle 130’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de (TSK) ana tedarikçisi konumunda bulunuyor.

1.000’DEN FAZLA ÜRÜN ÇEŞİDİYLE ORDULARIN İHTİYAÇLARINI KARŞILIYOR

Sahrada yaşam üniteleri ile orduların süratle yer değiştirme ihtiyacını karşılamaya yönelik ürünler geliştirip üretiyor. Treyler ve konteyner tipi ürünler tasarlayan Öztiryakiler, sahra mutfağı, konteyner mutfak, bulaşıkhane, fırın, soğuk erzak odası, duş ve tuvalet, çamaşırhane, su arıtma ve depolama sistemi, sahra hastanesi, morg olmak üzere 20’den fazla ürün çeşidiyle orduların sahradaki ihtiyaçlarını karşılıyor.

Harekat merkezleri, toplantı ve brifing odaları, muhabere merkezleri, bakım yeri, mobil depo gibi ürünler de şirketin ürün yelpazesi arasında yer alıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Eli Lilly'nin romatoid artrit ilacı, Covid-19 hastalarında iyileşmeyi hızlandırıyor - Sağlık Haberleri

Birleşmiş Milletler’in yanı sıra aralarında ABD, İtalya, Rusya Federasyonu, Paraguay, BAE, Irak, Katar, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Gürcistan, Malezya, Moritanya, Zimbabve, Tayland, Türkmenistan, Fas ve Ruanda’nın da bulunduğu çok sayıda ülkenin ordusu, firmanın 1.000’den fazla ürününü kullanıyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun


Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu