TeknolojiTeknoloji Haber

Bilimsel araştırma sonucu: Eşitsizlik avantaj sağlayan kişinin de motivasyonunu kırıyor


İngiltere’de 810 katılımcı ile yapılan bir araştırma ilginç sonuçlara ev sahipliği yapıyor. 
  
İngiliz araştırmacılar, aynı iş için verilen ödüller arasındaki büyük farkın, tüm katılımcıları mutsuz ettiğini ve bunun sonucunda çalışma heveslerini kaybettiğini ortaya koydu. 
  
Başka bir deyişle aynı görevi tamamladıkları için farklı insanlara farklı ödüllerin verilmesi avantaj sağlayan kişileri bile mutsuz etti. 
  
Araştırma ayrıca çifte standardın tüm katılımcıları mutsuz ettiğini ve bunun sonucunda çalışma motivasyonunun kırıldığını gözler önüne serdi. 
  
Zira araştırmaya göre, insanlar, çarpık sistemden avantaj sağlasa bile sistemin kendisini adaletsiz gördüğü için de motivasyonlarını kaybediyor. 
  
Makalenin başyazarı, University College London’dan Dr. Filip Gesiarz  araştırmanın sonuçları hakkında şu yorumda bulundu: 
  
“Fırsat eşitsizliğinin psikolojik etkilerini ve bunun dahil olan herkesin üretkenliğine ve refahına nasıl zarar verebileceğini gözler önüne serdik.” Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  NFT Kazası: Milyon Dolarlık NFT, Dikkatsizlik Nedeniyle Bedavaya Gitti

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu