İnternetTeknolojiTeknoloji HaberYaşam & Hayat

Canlı datayla milyonluk vurgun

İnternetteki datayı çalan hackerlar artık çete usulü çalışıyor. Kişisel verileri toplayan dolandırıcılık şebekesi, bu yolla milyonluk vurgunlar yapıyor

Dijitalleşmenin artmasıyla kimlik değiştiren dolandırıcıların başvurduğu yeni bir yöntem tehlikenin boyutlarını da gözler önüne seriyor. Öyleki ki elinize ulaşan kargodan satışını gerçekleştirdiğiniz araca, sıhhat sonuçlarınızdan internetten yaptığınız alışverişe kadar kayda giren birçok verinin anlık olarak dolandırıcıların eline geçmiş olduğu ortaya çıktı. Veri merkezlerini hackleyerek, buradaki dataları dolandırıcılara satan şebeke, organize şekilde milyonluk vurgun yapmış oldu.

444’TEN ARIYORLAR

Güvenlik birimlerinin titiz çalışmalarıyla gün yüzüne çıkan dolandırıcılık süreci ise şu şekilde işliyor: Vatandaşların web üstünden yapmış olduğu işlemlerden anlık haberdar olan dolandırıcılar, bu veriler ışığında kişileri arıyor. Çoğu zaman ‘444’ yada ‘850’ ile başlamış olan numaralardan arayan şebeke, “X bankasından arıyoruz. Bugün yaptığınız harcama ile ilgili teknik bir hata var. Düzeltmemiz için bazı bilgiler gerekiyor” diyerek dolandırma sürecinin startını veriyor. Bir başka dolandırıcılık sistemi de kargo teslimatında işletiliyor. Kargosunu teslim alan kişiyi averaj 30 dakika sonrasında arayan dolandırıcılar, “Azca ilkin teslim aldığınız kargonuz terörle savaşım biriminin şüpheli işlemler ağına girmiş” diyerek tuzağa düşürdüklerinden binlerce liralık vurgun yapıyor.

TEHDİT VE ŞANTAJ VAR

Savcılığa meydana getirilen şikayetlere bakılırsa, kimlik ve geçişlik teslimlerinde de bazen sorun yaşanıyor. Bilhassa pasaportunu teslim alan kişilere dadanan dolandırıcılar, “Emniyetten arıyoruz, pasaportunuz terör soruşturması kapsamında bloke edildi” şeklinde şantaj ve tehditle para sızdırmaya çalışıyor. Dolandırıcılık şebekesi kişisel verileri web üstünden de satışa çıkarıyor. Öyleki ki toplumsal medya üstünden gerçekleşen satışlarda alıcı ve satıcı içinde pazarlık dahi yapılıyor. Bloglar üstünden gerçekleşen satışlarda, binlerce liralık rakamlar konuşuluyor.

CİMER’İ DAHİ KULLANDILAR

ÖTE taraftan toplumsal medya ağları da dijital dolandırıcıların konut tuttuğu alanlar haline geldi. Bilhassa Twitter, ‘kimlik avı’ adında olan sahtekarlığa en fazla olanak tanıyan mecra oldu. Dolandırıcılar, satın alan bilgilerini ele geçirmek için ‘geçmişe dönük aidatlarınızı almak için bağlantıya tıklayın’ temalı tweetleri sponsorlu olarak yayımladı. Üstelik tweet hesabı olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin (CİMER) adı ve logosu da bu twitlerde kullanıldı. CİMER adıyla atılan twitlere karşılık veren oldukca sayıda vatandaşın satın alan detayları ele geçirilip banka hesapları boşaltıldı. Uzmanlar, CİMER uzantılı mesajlara saygınlık edilmemesi gerektiği mevzusunda tüketiciyi uyarıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Araştırmalara Göre Telefon Bağımlılığının Gerçek Sebebini Ortaya Çıktı
Kaynak
Sabah Gazetesi (Metin Can)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Tekno Makale

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı