Otomobil

Carlos Ghosn’un kaçışına soruşturma (Osaka-İstanbul-Beyrut hattında gizemli firar)


Son dakika haberi! 

Nissan-Renault ittifakının eski CEO’su yolsuzluk suçlamaları nedeniyle ev hapsinde tutulduğu Japonya’dan 29 Aralık gecesini 30 Aralık gecesine bağlayan gece bir kontrabas kılıfı içinde firar ederek Lübnan’a kaçtı. 

Lübnan asıllı Fransa-Brezilya vatandaşı olan 65 yaşındaki Ghosn’u, Japon yetkililer son olarak İstanbul’a giden özel bir jetin Osaka yakınlarındaki Kansai Uluslararası Havalimanı’ndan Pazar günü saat 23.00’da ayrıldığını belirledi. 

Osaka’dan başlayan kaçış İstanbul’da kiralanan özel uçakla birlikte Beyrut’ta son buldu. Detayların ortaya çıkması ile birlikte Atatürk Havalimanı görevlilerine konu ile bilgi verilmediği ortaya çıktı.

Bu iddialarla ilgili soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında İstanbul’da 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 4’ünün pilot olduğu açıklandı. 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin olarak İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Japonya’dan yasa dışı yollarla Atatürk Havalimanı’na eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçmasına imkan
sağlamak iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, özel bir hava yolu şirketinde görevli pilotlar N.P, Ö.B.B, S.K, B.K.S, şirket yöneticisi O.K ve yer hizmetleri şirketinde çalışan F.K, ile İ.M.H. Cumhuriyet Savcılığı talimatlarıyla İl Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerince gözaltına alınmıştır.”

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

İKİ UÇUŞ İNCELENİYOR

Soruşturma kapsamında 29-30 Aralık’ta, Japonya’nın Osaka kentinden Atatürk Havalimanı’na, buradan da Lübnan’ın başkenti Beyrut’a özel jetlerle icra edilen iki uçuş inceleniyor.

Bu uçuşlardan, Osaka’dan hareket eden uzun menzilli iş jeti, Rusya hava sahası üzerinden Atatürk Havalimanı’na 29 Aralık Pazar günü saat 05.15’te indi. Atatürk Havalimanı’ndan Beyrut’a da “Bombardier Challenger 300” tipi iş jeti 30 Aralık Pazartesi günü saat 06.00’da havalandı.

İLK AÇIKLAMASI: ZULÜMDEN KAÇTIM

Kaçışın ardından Ghosn yaptığı açıklamada, “Adaletsizlik ve zulümden kaçtım. Şu an Lübnan’dayım” diye konuştu.

Carlos Ghosn, 8 Ocak’ta gazetecilerle bir araya gelecek. Japonya ve dünya kamuoyu Ghosn’un Japonya’dan Lübnan’a nasıl kaçtığını açıklayıp açıklamayacağını merak ederken, firari başkanın ağır eleştirilerde bulunduğu Japon adalet sistemi hakkında da konuşması bekleniyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  NASA elektrikli araç bataryası için devrede

CARLOS GHOSN’UN TUTUKLANMA NEDENİ?

Renault-Nissan ve Mitsubishi ittifakının eski CEO’su Carlos Ghosn 2011’den itibaren 5 yıl boyunca maaşını toplam 5 milyar yen (yaklaşık 234 milyon lira) düşük göstererek zimmetine para geçirme suçlamasıyla 19 Kasım 2018’deTokyo’da tutuklanmıştı. Soruşturmayı yürüten savcıların Ghosn’un son beş yıla ait geriye dönük muhasebe kayıtlarını inceledikleri ve Ghosn’un maaşını düşük göstererek gelirini gizlediğine kanaat getirdikleri kaydedilmişti. Şirketin de bu duruma göz yumduğu gerekçesiyle Nissan’ın da söz konusu davaya dahil edildiği açıklanmıştı. Fransız hükümeti, Japonya’yı masumiyet karinesine ve Carlos Ghosn’in haklarına saygı duymaya çağırmıştı. Ghosn da Nissan şirketinin kendisine tuzak kurduğunu iddia etmişti.

2001’DE GÖREVE GELDİ

Şirketin iyileştirilmesine yönelik fabrikaların kapatılması dahil katı yeniden yapılanma önlemlerine öncülük eden Ghosn, 2001’de hisse sahipleriyle yapılan toplantıda Nissan’ın Üst Yöneticiliğine getirildi, 2005’te de Renault’nun Üst Yöneticisi oldu.

Yakıt veri manipülasyonu skandalının vurduğu Mitsubishi şirketi de 2016’da Nissan-Renault’nun sermaye ortaklığına katıldı.

VİDEO: NISSAN ESKİ CEO’SU CARLOS GHOSN JAPONYA’DAN LÜBNAN’A NASIL KAÇTI?Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu