BilgisayarBilimDizüstü BilgisayarGüvenlikİnternetTeknolojiTeknoloji HaberYapay ZekaYazılımYazılım

Chrone Side Search nasıl açılır, ne işe yarar

Bir Google Arama sayfasında aradığınızı bulmak bazen uzun bir süreç olabilir. İstediğinizi bulamadığınızda tekrar tekrar sonuç sayfasına geri dönersiniz veya aynı anda çok sayıda farklı sekme açarak, aradığınız şeyin bunlardan birinde olmasını umarak pek verimli olmayan bir yöntem denersiniz.
Biri sürekli ileri geri yapmanızı gerektiren, diğer çok fazla sekme açılmasına neden olan bu seçeneklerin ikisinin de harika olmadığı kesin. Ancak, arama sonuçlarını, sonuçlara tek tek tıklarken açık tutmanın gizli bir yolu var ve bunu Google Chrome’da Yan arama (Side search) adı verilen gizli bir özellikle etkinleştirebilirsiniz.
Bu zaman kazandıran tarayıcı özelliğini kullanmak için Chrome adres çubuğuna “chrome:flags” yazın. Bu adres, Chrome’un şu anda sunduğu tüm deneysel özelliklerin bir listesini açacaktır. “Side Search” bayrağını bulun ve açılır menüden durumunu “Etkin” olarak değiştirin. Chrome, tarayıcıyı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Sayfanın altından “Yeniden Başlat” düğmesini tıklayın. Özelliği Bayraklar listesinde göremiyorsanız, Chrome tarayıcınızı güncellemeniz gerekebilir.

Sonrasında, Chrome, tüm geçerli sekmeleriniz güvenli ve sağlam bir şekilde, özellik etkinleştirilerek yeniden açılır.
Bu özelliğin “gizli” olarak adlandırılmasının ikinci bir nedeni daha var: Özelliği etkinleştirdikten sonra da gizli kalmaya devam ediyor. Arama sonuçlarından birini açana kadar Google Arama’yı panel olarak açma düğmesini görmezsiniz ve sonucu yeni bir sekmede açarsanız çalışmaz.
Bu yüzden Google’ı başlatın ve herhangi bir arama sonucunu tıklayın. Yeniden Yükle simgesinin yanında yeni bir “G” düğmesi göreceksiniz. Bir kez tıkladığınızda, tüm arama sayfası sol kenar çubuğuna yerleştirilmiş olarak görünecektir. Artık farklı bir sayfaya gitmeden veya çok çok uzaktaki bir sekmeye gitmeden ilk arama sonucundan herhangi birine hızla geçiş yapabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, sekmeyi kapatın veya kenar çubuğuna veda etmek için “G” düğmesini tıklayın.
Bu arada özelliğin çalışması için varsayılan arama motorunuzun Google olarak ayarlanmış olması gerekiyor. Google, diğer arama motorları için de bu özelliği aktif edeceğini söylese de, henüz tek şansınız Google’ı kullanmak…

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Rusya, YouTube'un Ukrayna'da yaşanan savaşa yönelik kararlarına tepki gösterdi...

İlgili Galeri
Her 1 dakikada 2 Ami satışı Citroen’in yüzünü güldürdü

Galeriye Gözat

Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu