TeknolojiTeknoloji Haber

Corona virüs etkisi: İnsanlı Ay görevi ertelenebilir


Dünya genelinde 10 binden fazla insanın ölümüne neden olan corona virüsü (COVID-19) uzay çalışmalarını da sekteye uğratıyor.

Russia Today’de yer alan habere göre, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Yöneticisi Jim Bridenstine, ajansın Ay roketi geliştirilen New Orleans’deki Michoud tesisinde çalışmaların askıya alınacağını ve roket ek motorunun test edildiği Mississippi’deki Stennis Uzay Merkezinin geçici kapatılacağını duyurdu. 

Ajansın bu önlemlerinin, NASA’nın Ay’a 2024’te astronot gönderme misyonunun ertelenmesine yol açabileceği belirtildi. NASA, Ajansın California ve Alabama’daki Ames Araştırma ve Marshall Uzay Uçuş merkezlerinde görevli 2 çalışanda yeni tip corona virüs tespit edilmesi üzerine evden çalışma sistemine geçildiğini açıklamıştı.

ABD’de yeni tip corona virüs nedeniyle 217 kişi hayatını kaybetti, ülkede vaka sayısı 14 bin 366 oldu.

NASA’NIN NİHAİ AMACI AY YÖRÜNGESİNDE İSTANSYON KURMAK

NASA’nın, Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a insanlı seferler düzenlemeyi amaçladığı, 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulmasının ve burasının basamak olarak kullanılarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesinin hedeflendiği açıklanmıştı. Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Çin uzaya 3 taykonot gönderdi

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu