TeknolojiTeknoloji Haber

Covid-19’da ‘yapay zeka’ ile erken tanı imkanı


Güney Kore’de yeni tip corona virüs (Covid-19) tanısında yapay zekanın kullanıldığı yazılım hazırlandı.

Akciğer tomografilerine göre, hasarlı organın 3D modellemesi, 3D medikal baskı ve veri kaynakları kullanılarak hazırlanan yazılım programı ile erken dönemde Kovid-19 bulguları teşhis edilirken, zatürre semptomunun şiddeti de 1 dakika içinde belirlenebiliyor.

Kovid-19’un tanısında yapay zekanın kullanılmasının erken tanı için önemli olduğunu anlatan Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Huri, şunları kaydetti:

“Güney Koreli bilim insanları tarafından Koreli ve Çinli Kovid-19 hastalarının akciğer tomografi sonuçlarına ilişkin veriler bir araya getirildi ve bu görüntülere göre hasarlı organın 3D modellemesi yapıldı. Ardından 3D medikal baskı ve veri kaynakları kullanılarak elde edilen veriler, yapay zeka programları ile kayıt altına alındı.

Tüm bu verileri içeren yazılımla şüpheli bir vakanın akciğer tomografisiyle sistemde tanımlı Kovid-19 tanısı almış ve hasarlanmış akciğer tomografilerinin kıyaslaması yapılarak, şüpheli kişinin corona virüse bağlı zatürre seviyesi yaklaşık 1 dakika içinde belirlendi.”

Doç. Dr. Huri, yazılımın önce hekimin bilgisayarına yüklendiğini belirterek, “Hasta tomografi görüntüleri yazılımın içerisine kolayca ekleniyor. Ardından saniyeler içinde olasılık hesaplaması yapılıyor. Yapay zeka tarafından hastanın akciğer görüntüsü 3 boyutlu olarak hazırlanarak kayıtlı verilerle kıyaslanıyor ve erken tanıya yönelik öngörü oluşturuluyor.” dedi.

“24 ÜLKEDE 324 ENSTİTÜ KULLANIYOR”

Yazılımın, Kovid-19’dan muzdarip kişilerin zatürre semptomlarını ölçmek için küresel şekilde ücretsiz olarak piyasaya sürüldüğü bilgisini veren Huri, “Bu yazılım, Kovid-19 salgınını sona erdirmek için kar amacı gütmeyen bir yazılım olarak hazırlandı. Halihazırda 24 ülkeden 324 enstitünün kullandığı bu yazılımın, tanı koyma sürecinde doktorların en büyük yardımcısı olması hedefleniyor.” dedi.

YAZILIMIN TÜRKÇE TANITIM VİDEOSU HAZIRLANDI

Bu yazılımın Türkiye’de kullanılması için Güney Koreli bilim insanlarıyla iletişim kurduklarını dile getiren Huri, şöyle devam etti:

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Hindistan’da sosyal medya uygulamalarına Covid-19 çağrısı

“İletişim sonrasında Gelecek Araştırmaları Enstitüsü Kurucu Üyesi Coşkun Dolanbay ve iş geliştirme uzmanları Hacı İsmail Aslan ve Erdem Şahin ile birlikte söz konusu yazılımın tanıtım videosunu Türkçeye çevirdik ve Türkiye’de uygulanabilmesi için yazılım üzerine çalışmalara başladık.

Bu kapsamda, Kovid-19’a bağlı akciğer hasarı olan hastaların tespitinde 3D modelleme için kendi teknolojimiz üzerinde çalışıyoruz. Yakın bir zaman içinde ülke verilerini kullanarak söz konusu yazılımı Türkiye için geliştirmeyi hedefliyoruz.”Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu