TeknolojiTeknoloji Haber

Diyar çekirdeği 2,5 milyar senedir yeryüzüne akıntı yapıyor


The Conversation örüt ağ sitesinde zemin düzlük habere için, “Geochemical Perspectives Letters” dergisinde gösterilen ve 10 ilim insanı tamanından meydana getirilen emek harcama, dünyanın çekirdeğinde yaşanmış olan ve sebebi saptama edilemeyen erime sonucunda çekirdekte zemin düzlük sert ve nikel karışımı tungsten elementinin, yeraltındaki öteki katmanları oluşturan maddelerle birleşerek yer yuvarlağı yüzeyine değin çıktığını ortaya koydu.

Avustralya’nın batısında zemin düzlük Pilbara bölgesiyle, Hint Okyanusu’ndaki Reunion Adası ve Kerguelen Takımadaları’ndaki tarla katmanlarında meydana getirilen emek harcama sonucunda, sızıntının dünyanın takribî 2 bin 900 çağrım derinliğinde başladığı ortaya çıkarıldı. 

Tahminen 4,5 milyar yaşındaki dünyanın ön 2 milyar senelik periyotta fazla dar değişime uğradığına im fail araştırmacılar, etene 2,5 milyar senedir ek fail sızıntının sebebinin saptama edilemediğini belirtti.

Ilim insanları, çalışmanın bulgularının, senelerdir bilseme edilen çekirdek ve manto içinde herhangi bir madde aktarımının olup olmadığı sorusuna cevap verebileceğini kaydetti. 

Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  iPhone 12 ne zaman tanıtılacak? (Corona virüs engeli)

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu