Sağlık

Dokuz Eylül Üniversitesi corona tedavisi için plazma toplayacak

Yazılı açıklama yapan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, araştırma ve uygulama hastanesinde, Kovid-19 immün plazma tedavisiyle ilgili işleyiş planlarının tamamlandığını belirterek, “Bu hafta, corona virüs enfeksiyonu geçirmiş ve taburcu olmuş hastalarımızdan plazma toplama işlemini başlatacağız” ifadesini kullandı.

Hastanelerine bugüne kadar Kovid-19 şüphesiyle 2 bin 512 kişinin başvurduğunu vurgulayan Hotar, 53 yoğun bakım yatağının Kovid-19 tedavisi için ayrıldığını, bu sayının salgının gidişatına göre 100’e çıkacak şekilde planladıklarını aktardı.

Ventilatörle ilgili ise herhangi bir sıkıntılarının olmadığını kaydeden Rektör, Bioİzmir Uygulama ve Araştırma Merkezinin halen 5 bin Kovid-19 sürüntü testi yapma kabiliyetine sahip olduğunu, bu rakamı daha da artırmayı hedeflediklerini bildirdi. 

VİDEO: TÜRK DOKTORLARDAN CORONA VİRÜSE KARŞI PLAZMA TEDAVİSİ


Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Corona virüs aşısı zorunlu olacak mı? (Bakan Koca'dan açıklama)

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu