TeknolojiTeknoloji Haber

Dünyanın en yüksek çözünürlüklü dijital fotoğrafı çekildi


Dünyanın en yüksek çözünürlüklü dijital fotoğrafı çekildi

ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’nda görev alan bilim insanları, 3 bin 200 MP’lik dünyanın en yüksek çözünürlüklü dijital fotoğrafını çekmeyi başardı.

Stanford Doğrusal Hızlandırıcı Merkezi (SLAC) ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndan bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre, dünyanın en büyük dijital kamera fotoğrafı çekildi. 

 

Dünyanın en büyük dijital kamerasının sensörü ile gerçekleştirilen proje kapsamında ekip 3 bin 200 MP’lik (3,2 milyar piksel) çözünürlüklü dijital fotoğrafı çekmeyi başardı. 

  

SLAC yetkilileri bunların şu ana kadar tek seferde çekilen en büyük fotoğraflar olduğunun altını çizdi.  

  

Bir kamyonet büyüklüğündeki fotoğraf makinesi yakında Şili’deki gözlemevinde bulunan teleskoba yerleştirilecek ve diğer galaksilerin fotoğraflarını çekecek. 

 

Aynı açıklamaua göre, fotoğraf makinesi 10 yıl boyunca Güney Yarımküre’den gökyüzünü tarayarak 20 milyar farklı galaksinin fotoğraflarını çekecek.

Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  E-mahkeme teknolojisi davaların süresini yarıya indirecek

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu