Teknoloji Haber

Elektrikli araçların pilleri çarpışmada patlayacak

Elektrikli otomobiller, dünyanın kirlilik ve yenilenebilir enerji problemini çözmek için kilit role sahip olabilirler ancak önemi bir sorunları var.

Kaçak yüksek voltaj riski

Bir kaza anında pillerden sızan elektriğin otomobile yayılması halinde hem yolcular hem de kazaya müdahale eden ilk yardım ekiplerini elektrik çarpma riski bulunuyor.

Bosch şimdi geliştirdiği “patlama” teknolojisiyle, pillere bağlanan tüm kabloların pillerden kopartacak. Böylece kaza sonrasında pillerdeki enerjinin aracın kaportasına ulaşması ve risk yaratması engellenmiş olacak.

Öte yandan, az hasarlı küçük kazalarda bile aracın kablo bağlantılarını patlatması halinde, aracı ağır tamire sokmadan yeniden çalıştırmak mümkün olmayacağı için elektrikli otomobiller çok daha hassas ve kırılgan araçlar olarak sürücülerine büyük külfet çıkartabilirler. Bakalım bu sorun hakkında Bosch nasıl bir çözüm bulacak.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  WhatsApp karanlık mod nasıl yapılır? iOS, Android WhatsApp karanlık mod nasıl aktif edilir?
Kaynak
TechInside
Etiketler
Daha Fazla Göster

Tekno Makale

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı