TeknolojiTeknoloji Haber

Feysbuk “zihin kıraat” emek harcamaları fail şirketi satın aldı

 

Feysbuk’tan meydana getirilen açıklamada, merkezi New York’ta bulunan ve insanların zihinleriyle bilgisayarları denetçi edebilmesini sağlayacak sistemlerin geliştirilmesi alanında çalışan “CTRL-labs” adlı firmanın satın alındığı duyuruld

Satın alınan firmanın, Feysbuk’un “Asıl Laboratuvarı” adlı iştirakine iç edileceği, hava bedelinin ise 1 milyar doların altında olduğu açıklandı.

“Artırılmış hakikat ve sanal hakikat içinde kontakt kurulacak”

Mevzuya ait değerlendirmede bulunan Feysbuk AR/VR (artırılmış ve sanal hakikat) Reis Yardımcısı Andrew Bosworth, “Işte benzer biçimde teknolojiler, bizlere 19. yüzyılın buluşlarının 21. yüzyılda tekrar düş edilmesi için mucit fırsatlar sunuyor. Artırılmış hakikat (AR) ve sanal hakikat (VR) içinde kontakt kurulacak. Işte iletişimimizi değiştirebilir.” ifadelerini kullandı.

İnsanlar bilezik takarak cihazları kullanabilecek

Bosworth, CTRL-labs şirketinin teknolojisiyle, insanların yalnız bir bilezik takarak cihazları kullanabileceğini vurgulayarak, şunları söylemiş oldu:

“Işte şöyleki çalışıyor; omuriliğinizde, ellerinizdeki kaslara bir düğmeye basmanız için elektrik sinyalleri gönderen nöronlar olanca. Bilezik işte sinyalleri çözülmüş edecek ve cihazın anlayabileceği sayısal sinyaller çevirecek. Sayısal hayatınız üstündeki etkinliğinizi artıracak.”

CTRL-labs, 2015’te Kolombiya Üniversitesinde nöroloji ilim branşında doktora yapmış Thomas Reardon ve Patrick Kaifosh adlı iki girişimci aracılığıyla kurulmuştu.

 
Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Bu Arabadan Sadece 40 Tane Üretilecek: Çılgın Bugatti Boldie'

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu