Sağlık

Fransa’da Covid-19 yasakları gevşetildiğinden bu yana ölü sayısı ilk defa yükseldi

Halk Sağlığı Kurumundan haftalık Covid-19 güncellemesine ilişkin yapılan açıklamada, salgın yasakları gevşetildiğinden bu yana ölü sayısının ilk defa yükseldiğini, geçen hafta 129 olan sayının bu hafta katlanarak 265’e çıktığı bildirildi.

Açıklamada, ölü sayısı, virüsün yaşlılar arasındaki dolaşımı, salgın kümelerinin artması gibi tüm göstergelerde Covid-19’un kötüye gittiği kaydedildi.

Kurumdan Epidemiyolog Sophie Vaux, düzenlediği online basın toplantısında, Covid-19’dan en fazla, yaşları 20-30 arasında olan genç yetişkinlerin etkilendiğini, son haftalarda 75 yaş üzeri vakalarda da artış görüldüğünü belirtti.

Vaux, hastalığı en ağır geçiren bu yaş grubundaki vaka sayısında geçen haftaya göre yüzde 45 artış kaydedildiğini aktardı.

BAZI KENTLERDE 10’DAN FAZLA KİŞİNİN TOPLANTI YAPMASI YASAK

Özellikle huzur evlerinde salgın kümeleşmelerinin 37’den 68’e yükselerek geçen haftaya göre neredeyse 2 katına çıktığını ifade eden Vaux, “Virüsün yaşlılar arasında yayılmasının yoğunlaşması, gelecek haftalarda hastane doluluk ve ölümleri artıracağı endişesine yol açıyor.” diye konuştu.

Geçen hafta, Covid-19 şüphesiyle hastaneye başvuranların sayısında yüzde 50, hastanede tedaviye alınan Covid-19 hastalarının sayısında yüzde 45, yoğun bakıma alınanların sayısında ise yüzde 48’den fazla artış kaydedildi.

Diğer yandan Nice kentinde, kamusal alanlarda 10’dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı.

Bordeaux ve Marseille kentleri de geçen hafta benzer önlemler almış, parklarda ve sahillerde 10’dan fazla kişinin toplanması yasaklanmış, kamusal etkinliklere 1000 kişilik azami sınır getirilmişti.


Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Almanya'da Covid-19 vakaları nedeniyle laboratuvarlar kapasite sınırına yaklaştı - Sağlık Haberleri

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu