Sağlık

Gıda zehirlenmesi mevzusunda bilmeniz gerekenler

Gıda zehirlenmelerinin emareleri nedir?

Hastalığa sebep olan bakteri yada toksinin özelliği, besinin ne oranda bakteri yada başka ajanlar ile kirlendiği, tüketilen doz ve kişinin bakteriye direnç gösterdiği duyarlılığa rağmen değişim göstermekle beraber, zehirlenenlerin çoğunda mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, karında kramplar şeklindedir.

Gıda zehirlenmeleri büyük bir çoğunlukla ani adım atar ve emareleri 30 ile 72 saat içinde ortaya çıkabilir.

Gıda zehirlenmesinden şüpheleniliyorsa ne yapılmalıdır?

Kusma ve ishal vücudun zehire gösterdiği tepkilerdendir. Işte nedenle şikayetlerin başlamasını takiben 24 saat içinde mutlak bulantı ve ishali önleyici ilaçlar kullanılmamalıdır.

İshal ve kusmayı arttıracak düşüncesiyle tek şey yememek yanlış bir davranıştır. İshal tedavisinin en uğurlu şekli dinlenmek ve bolca kadar mayi ( temiz içme suyu, ayran, uyuşturucu suyu, şekersiz çay vb.) tüketmektir.

İshal geçene aşamasında katık, düğü lapası, haşlanmış patates şeklinde besinler tüketilmeli, iç hareketliliğini arttıran pişmemiş yeşillik, erik, erik, incir, üzüm, karpuz şeklinde meyveler tüketilmemelidir.

Meyveler iyice yıkandıktan ve kabuğu soyulduktan müteakiben tüketilmelidir.

Katil ishal, boyun sertliği, korkunç kafa ağrısı, acı varlığında ve süresi 2 günden çok gitme ediyorsa en arkadaş keyif kuruluşuna başvurulmalıdır.

Gıda Zehirlenmesinden Korunma Yolları Nedir?

1- Gıdaları sağlam yerlerden satın almaya ihtimam gösterilmelidir.

2- Her türlü besin maddesi satın alırken etiket bilgisi okunmalı, istihsal ve olanca kullanma tarihsel, yasal istihsal izni olup olmadığı ve muhafaza koşullarına uyanıklık; ilgi edilmelidir.

3- Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri mutlak kullanılmamalıdır.

4- Üzgün, aralık, pislik ile kirlenmiş yumurta satın alınmamalı, yumurtalar kullanılmadan yalnız evvel behemehâl yıkanmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Mideden Gelen Ağız Kokusu: Nedir Ve Üstesinden Nasıl Gelinir?

5- Dondurulmuş gıdaları satın alırken ambalajı altında ve içinde buz kristalleri olmamasına uyanıklık; ilgi edilmeli, orijinal paketlerinde -18°C’de satın alınmalıdır.

6- Konserve satın alırken, alt ve arka kapakları kabarık, kutusu zarar görmüş, kapağı gevşemiş ve olanca kullanma tarihsel geri olanlar mutlak satın alınmamalıdır.

7- İçme sularının sağlam kaynaklardan satın alınmasına ihtimam gösterilmeli, güvenilirliğinden sakıncasız olunmadığında kaynatıldıktan müteakiben içilmelidir.

8- Bilhassa yazları dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

9- Yiyecekler satın alındıktan müteakiben açıkta ve oda sıcaklığında bırakılmamalı, tüketilene aşamasında soğutucu ısısında muhafaza edilmelidir.

10- Pişmemiş besinler ile pişmiş yiyecekler birbirine temas etmeyecek şekilde üst kısımları zımni olarak muhafaza edilmelidir.

11- Tahıl, kurubaklagil şeklinde nemsiz gıdalar nemsiz, nemsiz ve 15°C -20°C arasındaki sıcaklıklarda muhafaza edilmelidir.

12- Zerzevat ve meyveler iyice yıkandıktan müteakiben tüketilmelidir.

13- Zerzevat ve meyvelerin temizliğinde mutlak arıtıcı şeklinde kimyevi maddeler kullanılmamalıdır.

14- Dondurulmuş besinler, soğutucu sıcaklığında yada mikrodalga fırında çözdürülerek kullanılmalı, çözdürme işlemi oda sıcaklığında yada kalorifer, soba dair bırakılarak mutlak yapılmamalıdır.

15- Mümkünse yemekler günlük olarak hazırlanmalı, artan yemeklerde tekrar ısıtma bahis konusu olacaksa bir kereden çok yine ısıtma işlemi yapılmamalıdır.

16- Al ten, tavuk, balık, süt ve ürünleri şeklinde basit bozulabilen riskli besinler uygun zaman ve sıcaklıklarda pişirilmeli, pişmiş yemekler oda sıcaklığında 1 saatten çok bekletilmemelidir.

17- Pişirdikten müteakiben yalnız tüketilmeyecek yemekler, çabucak soğutularak tekrar servis edilene aşamasında buzdolabında saklanmalıdır.

18- Gıdaları hazırlama, pişirme ve servisinde şahsi hijyen kurallarına uyulmalı, eller yiyecek hazırlamadan evvel behemehâl iyice yıkanmalı, yüznumara sonrası yabancı temizliğine ihtimam gösterilmelidir.

19- Bilhassa pişmemiş ten, yumurta ve kümes hayvanları şeklinde gıdaları hazırladıktan müteakiben eller iyice yıkanmalı, işte türlü riskli besinler ile pişirilmeden tüketilecek yeşillik ve meyveleri hazırlarken ayrı doğrama tahtası ve bıçaklar kullanılmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Bilim İnsanları: Hava Kirliliği, Saç Dökülmesi ve Kelliğe Neden Oluyor

20- Her kullanımdan müteakiben gıdaları hazırlarken kullanılan bütün alet gereçler ve yüzeyler deterjanlı hamam ab ile yıkanıp iyice durulanmalıdır.

21- Kullanılan bezler, tutaçlar ve süngerler mikropların bir yerden değişik bir yere taşınması için en uğurlu araçlardır. Işte nedenle, her kullanım sonrası bezler dezenfekte edilmeli, yaş ve sıkılı halde bırakılmamalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Tekno Makale

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı