TeknolojiTeknoloji Haber

Güney kutbu Dünya’nın geri kalanından üç kat daha hızlı ısınıyor


Diğer taraftan, Güney Kutbu’na ait  sıcaklık kayıtlarının 1957’den itibaren tutulması, araştırmacıların ısınmanın insan kaynaklı olup olmadığı konusunda kesin bir sonuca varmasını engelliyor.  Bu yüzden, çalışmada insan etkisinin olmadığı durum ile sera gazı emisyonların bulunduğu endükstriyel iklim durum ayrı ayrı bilgisayarda simule edildi.

Araştırmacılar, simülasyonlarda Güney Kutbu’nda oluşabilecek 30 yıllık tüm eğilimleri hesapladı. Gözlemlenen 1,8 derecelik ısınmanın, insan etkisi olmadan gerçekleşen tüm 30 yıllık eğilimlerin yüzde 99,9’undan daha yüksek olduğu bildirildi.

Diğer taraftan Clem, kesin bir sonuca ulaşmak mümkün olmasa da Güney Kutbu’ndaki ısınmanın sadece doğal süreçlerle gerçekleşme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu açıkladı.Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  4,5G kullanan abone sayısı 75 milyona çıktı

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu