TeknolojiTeknoloji Haber

İran’da 42 milyon Telegram hesabının bilgileri internete sızdırıldı


İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, ülkede 2018’de erişim engeli getirilen Telegram’ın gayriresmi versiyonlarını kullanan 42 milyon kullanıcının telefon numarası ve kullanıcı adı gibi bilgileri bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilerek internette yayımlandı. 

İran Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkanı Emir Nazımi, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, bilgilerin, bilgisayar korsanlarına ait olduğu düşünülen “Şikar” (Av) internet sitesi tarafından sızdırıldığını belirtti. 

İnternet sitesinin “Respina” adlı sunucu şirketten hizmet aldığının tespit edildiğini aktaran Nazımi, olayın savcılık soruşturması için adli mercilere rapor edileceğini ifade etti. 

Nazımi, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığına bağlı Siber Koordinasyon ve Yardım Yönetimi Merkezi tarafından Aralık 2017’de yayımlanan raporda, üçüncü parti gayriresmi uygulamaların güvenlik sorunlarına yol açacağı şeklinde uyarıda bulunulduğunu hatırlattı. 

İran’da Nisan 2018’de Telegram’ın yasaklanmasıyla kullanıcıların bir kısmı filtre kırıcı programlara yönelmiş, bir kısmı da “Hotgram” ve Telegram Talayi” gibi uygulamanın gayriresmi versiyonlarını kullanmaya başlamıştı.



Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  TikTok 2022'ye en çok indirilen uygulama olarak başladı...

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu