BilgisayarBilimDizüstü BilgisayarGüvenlikİnternetTeknolojiTeknoloji HaberYapay ZekaYazılımYazılım

Kendi OLED’ini Kendin Yap: 3D Baskı Yoluyla İlk Esnek OLED Ekran Üretildi

3 boyutlu yazıcılar artık öyle bir hale gelmeye başladı ki, çok yakında ihtiyaç duyduğumuz pek çok şeyi bu yazıcılar ile halledebilecekmişiz gibi geliyor. Tekstilden inşaat sektörüne, yemek sektöründe uzay çalışmalarına kadar pek çok noktada kendine yer bulan 3 boyutlu yazıcılar, OLED ekran da üretebilecek. Hatta üretti bile…iPhone SE 3, Pelk de Beklendiği Gibi Bir iPhone Modeli Olmayabilir!Apple’ın bu yıl içinde piyasaya sürmesi beklenen iPhone SE modeli, karşımıza pek de beklendiği gibi çıkmayabilir.. Minnesota Üniversitesi Twin Cities araştırmacıları, tamamen 3D baskılı ilk esnek OLED ekran olduğunu söyledikleri bir cihaz geliştirmişler. “Çığır açıcı” olduğu söylenen araştırmada, esnek organik ışık yayn diyot (OLED) ekranı tamamen 3D olarak yazdırılmış. Düşük maliyetli OLED ekranların yaygın olarak üretilebilmesi için kullanılabileceği söylenen yöntem, gelecekte bu şekilde pek çok elektronik devrenin yapılabilmesi için de kullanılabilir.
Üretilen OLED ekranın videosunu hemen aşağıda görebilirsiniz.
Fully 3D-Printed OLED Display – TimelapseIn a groundbreaking new study, researchers at the University of Minnesota Twin Cities used a customized printer to fully 3D print a flexible organic light-emitting diode (OLED) display. They combined two different modes of printing to print the six device layers that resulted in fully 3D-printed, flexible organic light-emitting diode displays. The electrodes, interconnects, insulation, and encapsulation were all extrusion printed, while the active layers were spray printed using the same 3D printer at room temperature. The display prototype was about 1.5 inches on each side and had 64 pixels. Every pixel worked and displayed light. Read more:
Önceki HaberLenovo Qreator 27 İncelemesi

Sonraki HaberSamsung Ev Aletlerini Daha Çevreci Hale Getirecek

Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Android 12 güncellemesini alacak telefonlar

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu