BilgisayarBilimDizüstü BilgisayarGüvenlikİnternetTeknolojiTeknoloji HaberYapay ZekaYazılımYazılım

Microsoft, Veri Merkezlerinin Geleceğini Çizdi

Microsoft, elektrik kesintileri ve diğer hizmet kesintileri durumunda veri merkezlerindeki yedeklemeler için kullanılan dizel motorlu jeneratörleri güçlendirmenin yolunu bulduğunu açıkladı. Sıfır karbon emisyonu hedefi ile yola çıkılan proje hakkında konuşan Microsoft Veri Merkezi Araştırma Direktörü Sean James, projenin veri merkezi endüstrisi için bir “Ay’a iniş anı” olduğu söylerken, çarenin hidrojen yakıt hücreleri olduğunu ifade ediyor.
Veri merkezi sürdürülebilirliği, nereden bakarsanız bakın çok önemli. Uluslararası Enerji Ajansı’nın araştırmasına göre, modern bulut depolamanın temel taşları şu anda tüm küresel karbon emisyonlarının yüzde 0.3’üne katkıda bulunan küresel elektrik talebinin yaklaşık yüzde 1’ini kullanıyor. Microsoft, 2013’ten bu yana yakıt hücresi teknolojisini deniyor ve 2030 yılına kadar da net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor. Bununla birlikte, veri merkezlerinin geleceğini daha sürdürülebilir hale getirme şansı sunan imkanın yalnızca hidrojene bağlı olmadığını da sözlerine ilave ediyor.

Microsoft’un veri merkezi araştırma direktörü Sean James projeyle ilgili olarak duygularını şu sözlerle özetliyor: “Dünyada fark yaratabilecek bir şey üzerinde çalışma fikri beni heyecanlandırıyor ve hidrojenin oyunun kurallarını değiştirecek çok büyük bir potansiyeli var.”

İlgili Galeri
Dünyanın en ilginç veri merkezleri

Galeriye Gözat

Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Elon Musk yine abarttı - CHIP Online

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu