Sağlık

Mideden Gelen Ağız Kokusu: Nedir Ve Üstesinden Nasıl Gelinir?

Ağız kokusu söz konusu olduğunda, çoğu insan ağır kokan yiyecekler veya diş çürümesi gibi en sık suçlanan tetikleyicilerden kaçınılması gerektiğini bilir. Ancak ağız kokusu probleminiz ağzınızdaki sorunlardan kaynaklanmıyor aksine midenizden kaynaklanıyor olabilir. Aslında, mide sorunlarından kaynaklanan ağız kokusu tipik ağız kokusundan bile daha kafa karıştırıcı olabilir çünkü bunu tespit etmek, diğerlerinden ayırmak ve tedavi etmek daha zordur. Yine de mide kaynaklı ağız kokusunun çeşitli nedenlerini anlamanız, ağız kokusu probleminizin sarımsaklı bir öğle yemeğinden mi yoksa daha ciddi bir durumdan mı kaynaklandığı konusunda karar vermenize yardımcı olabilir.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Sindirim sisteminiz, ağız sağlığınız konusunda düşündüğünüzden daha fazla etkiye sahip olabilir. Mide sorunlarından kaynaklanan ağız kokusunun üstesinden gelirken karşılaşabileceğiniz birkaç yaygın problemi aşağıda bulabilirsiniz:

GERD (Gastroözofageal Reflü Hastalığı) veya Reflü

Belirli yiyecekleri yedikten sonra mide ekşimesi veya mide yanması (reflü) yaşıyorsanız (süt ürünlerini ve baharatlı yiyecekleri düşünebilirsiniz) ağız kokusu probleminiz sindirim sisteminiz tarafından üretilen fazla asitle ilişkili olabilir. Bu asitler mayhoş bir kokuya sahip olabilir ve bu gaz kokusu nefesinizi etkileyebilir. Dentaluna Diş Polikliniği’nin verdiği bilgiye göre ağız kokusu, mide asidine bağlı gastroözofageal reflü hastalığı veya GÖRH ile bağlantılı olabilir.

Böbrek hastalığı

Yine Dentaluna Diş Polikliniği
’nden edinilen bilgide balık kokusu veya amonyak kokusu gibi ağır kokuların kronik böbrek yetmezliği belirtisi olabileceği belirtilmektedir.

Ülserler

Ağız içerisindeki kötü koku (halitosis) genellikle yaygın helikobakter pilori bakterisine mal edilir. Bu bakteriler yalnızca mide ülserine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda bir sülfür kokusu yaydığı da sanılmaktadır. Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi‘nde şu bilgiler yer almaktadır:

“H. pylori (+) hastalara uygulanan bakteriyel eradikasyon tedavisi, semptomları % 60 oranında ortadan kaldırdığından dolayı H. pylori ile halitozis arasında bir ilişki gösterilmiştir. Serin ve ark.’nın sonuçları da halitozisin H. pylori (+) hastalarda yaygın durum olduğunu ve H. pylori eradikasyonunun ağız kokusunun giderilmesinde etkili olduğunu ortaya koydu”.

Mideden geliyor gibi görünen ağız kokusunun üstesinden gelmenin ilk adımını bunun sebebini tespit etmek oluşturur. Belirli yiyeceklere karşı hassas olduğunuzu biliyorsanız, ağız kokunuzun muhtemelen mide asidi ile ilişkili olduğunu biliyorsunuzdur. Veya kokunun belirgin şekilde amonyağa benzer olduğunu fark ettiyseniz bunun bir böbrek iltihabı veya kronik bir hastalık sonucu olabileceği görüşüne varabilirsiniz. Ağız kokunuzun nedeninin ne olabileceğiyle ilgili hekiminizle görüşün, böylece kendinize özgü sorunu bir tedavi planıyla çözüme kavuşturmak için birlikte çalışabilirsiniz.

Ağız kokunuzun altında yatan sorunların üzerine yoğunlaştığınızda, hoş olmayan kokuları uzak tutmak için başka tedavi seçeneklerini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

ağız kokusuna zemin hazırlayanlar

Ağız kokusuna zemin hazırlayan etkenlerden kaçının.

Baharatlı yiyecekler, süt ürünleri, stres veya diğer tetikleyiciler, ağız kokunuzu daha da kötüleştiriyor gibi geliyorsa gelecekte bunlardan kaçınmaya özen gösterin.

Sakız çiğneyin.

Serbest Hekim Murat GÜLŞEN, sakızlarla ilgili şöyle açıklamalarda bulunmaktadır: “Ağız kokusunu geçici süreliğine gidermek için yemeklerden sonra şekersiz, naneli, karanfilli sakızlar önerilebilir. Sakız çiğnemek, sadece tükürük miktarını artırmakla kalmaz, dil ve yanak hareketleri ile de bakteri sayısının azalmasına yardımcı olur. Sakız, gıda artıklarının taşınması ve uzaklaştırılması ile oral kavitenin temizlenmesini sağlar. Uzak doğuda Antep fıstığı ağacının sakızı çiğnenerek ağız kokusu azaltılmaktadır. Temporomandibüler eklemi aşındırmamak için, bir kerede çiğneme süresi 15 dakikayı aşmamalıdır.”

Ağız sağlığınızı koruyun.

Ağız kokunuzun mideden kaynaklanıyor olması ağız bakımınızı ihmal edebileceğiniz anlamına gelmez. Günde iki kez dişlerin fırçalanması ve bir ağız çalkalama suyunun kullanılması, ağız kokusuna katkı sağlayan bazı bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır.

Probiyotik kullanın.

İyi bir nefes, sağlıklı bir mide ile başlar dolayısıyla probiyotik alıp alamayacağınızı veya sağlık rutininize bir kâse yoğurt ilave edip edemeyeceğinizi hekiminize sorun. Probiyotikler sindirim sisteminizdeki asidin dengesini eski konumuna getirir ve böylece bazı olumsuz etkilerden zarar görme olasılığınız azalır.

Ağız kokusundan ötürü sürekli ağızdaki mikropları suçlayamazsınız. Kimi zaman sorun düşündüğünüzden çok daha derin olabilir. Ağız kokusu problemiyle yaşadığınız bazı yan etkileri diğerlerinden ayırarak ve hekiminizle görüşerek, sorunların üzerine doğrudan gidebilir ve üstüne üstlük daha sağlıklı bir mideye ve ağıza sahip olabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  MHRS ile aşı randevusu alma işlemi nasıl yapılır? (Aşı randevusu nasıl alınır?) - Sağlık Haberleri

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu