Sağlık

Pfizer/BioNTech, Moderna ve AstraZeneca/Oxford tarafından geliştirilen corona virüs aşıları arasında hangi farklar var? – Sağlık Haberleri

AstraZeneca’dan bugün yapılan duyuruda ise Oxford Üniversitesi’yle geliştirilen “AZD1222” adlı aşının ortalama olarak yüzde 70 oranında etkili olduğunu duyurdu. Bununla birlikte, gönüllülere iki “yüksek” doz verildiğinde korumanın yüzde 62 olduğu, ancak insanlara önce “düşük” doz ve ardından yüksek doz verildiğinde bu oranın yüzde 90’a yükseldiği ifade edildi. Ancak, farklı miktarlarda uygulanan dozlarının neden değişik sonuçlara neden olduğu konusunda detay paylaşılmadı.

Pfizer/BioNTech aşısı 3 hafta, diğer iki aşı ise 4 hafta aralıklarla olmak üzere, her üç aşı da iki doz halinde uygulanıyor.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) bir aşının etkinlik oranının alt sınırını yüzde 50 olarak belirledi. Yani bu oranın üstünde koruma sağladığı açıklanan her aşı başarılı olarak kabul ediliyor. 


Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  İngiltere'de insanda ilk denemeleri başarılı olan Covid-19 aşısında 'yeni aşamaya' geçildi - Sağlık Haberleri
Daha Fazla Göster

Tekno Makale

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı