Sağlık

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan ‘Aspirin’ uyarısı – Sağlık Haberleri

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, corona virüste Aspirin kullanımının riski ile ilgili bir veri olmadığını ancak farklı bir durum olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Ceyhan, “Uzun süreli Aspirin alan kişilerde grip geçirirse bir hastalığın riskinin arttığını biliyoruz; ‘reye sendromu’ ismi verilen bir hastalık. Maalesef belli bir dönemine geldikten sonra yüzde yüz öldüren, hiçbir tedavisi olmayan bir hastalık. Bu hep çocuklarda göründü diye zannediliyordu; ama son yıllarda yetişkinlerde de giderek artan yayınlar oldu. Artık biliyoruz ki yetişkinlerde de görünüyor. Uzun süreli Aspirin alan belli hastalık grupları var, onlara mutlaka grip aşısı yapılması gerektiğini söylüyoruz ve risk grubundalar onlar” dedi.

”ASPİRİN ŞU DÖNEMDE SAKINCALI”

Grip esnasında alınan Aspirin’in hastalığın riskini arttırdığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, “Grip geçiren biri Aspirin alırsa bu hastalığın riski 35 kat artıyor; karaciğer yetmezliği, beyinde şişmeyle giden çok ağır bir tablo ve henüz bir tedavisi yok. Ölüm oranı aşağı yukarı yüzde yüz. Covid-19 tanısı konmuşsa kişinin Aspirin almasında çok önemli bir sakınca yok. Ancak, koruyucu olarak insanlara Aspirin vermek ya da bir kişinin sadece ateşi oldu, zaten tek belirtisi olduğu için test yaptıramıyor ‘ben corona virüsüm’ diye insanlar kan sulandırıcı olarak Aspirin kullanıyor. Şu an grip sezonu da başladı, grip de olabilir, ayırt etmek mümkün değil. O zaman ciddi bir risk çıkıyor ortaya. Bir kişi şu dönemde koruyucu olarak ya da ‘ateşi çıktı’ diye Aspirin alırsa bu bahsettiğim hastalığa davetiye çıkarıyor. Dolayısıyla test yapılıp corona virüs tanısı konulmadıkça bir kişinin kan sulandırıcı olarak Aspirin kullanması şu dönemde sakıncalı” ifadelerini kullandı.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Karantina günlerinde boyun düzleşmesi neden arttı?

”RASTGELE ASPİRİN KULLANIYORLAR”

Prof. Dr. Ceyhan, ‘reye sendromu’ riskinden dolayı uzun süredir Aspirin’i hastalarda kullanmadıklarını kaydederek, “Uzun süreden beri ateş düşürücü olarak Aspirin’i bu bahsettiğim risk nedeniyle çok kullanmıyoruz. Çocuklarda kan sulandırıcı olarak corona virüs tanısı konsa bile Aspirin kullanmıyor, diğer kan sulandırıcıları kullanıyoruz. Benim yakınımda olan insanlar bile sanki corona virüsten koruyacakmış düşüncesiyle rastgele Aspirin kullanıyorlar, oldukça riskli bir durum bu. Hiçbir şey olmadan birçok insan sanki corona virüsten koruyacakmış düşüncesiyle düşük dozda bebek Aspirin’i kullanıyor, bu yanlış bu dönemde” diye konuştu.


Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu