Sağlık

Sağlık Bakanı: Türkiye’de corona virüsten can kaybı 107 artarak 1403 olduSağlık Bakanı: Türkiye'de corona virüsten can kaybı 107 artarak 1403 oldu

Sağlık Bakanı Koca, “Hastalığa ilişkin veriler önünüzdedir. Türkiye’de 4. haftada vaka artış hızı düşüşe geçti. Türkiye’de ölüm artış hızındaki yavaşlama beşinci haftada gerçekleşmiştir” dedi. Sağlık Bakanı Koca son 24 saatte Türkiye’de 107 kişinin daha corona virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Toplam can kaybı sayısı 1403’e yükselirken vaka sayısı da 4 bin 62 artarak 33 bin 70 oldu.

Sağık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçti.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları;

Bir salgının aşamaları hakkında kesin ifadeler kullanılamaz. Kurallara istisnasız uyalım. Sonuca odaklanalım.

Şu anki veriler Türkiye’nin salgını en az hasarla atlatacağını gösteriyor.

Hastalığa ilişkin veriler önünüzdedir. Türkiye’de 4. haftada vaka artış hızı düşüşe geçti.

Filyasyon bulaşıcı bir hastalıkta temas zincirinin tespidir. Pozitif tanı kurulan hastaların her birinin son üç gün içerisinde temas ettiği kişiler tespit edip onlara ulaşmaya çalıştık.

Türkiye’de ölüm artış hızındaki yavaşlama beşinci haftada gerçekleşmiştir.

Vaka artış hızının inişe geçmiş olması, ölüm artış hızının yavaşlaması mücadelede doğru yolda olduğumuzun somut işaretidir.

Genel tarama doğru yöntem değil, güvenilir sonuç elde etme açısından akılcı da değil. Biz, nokta atışı yaparak ilerliyoruz.

Türkiye genelinde 4 bin 600 filyasyon ekibi bulunmaktadır. Vakanın en yoğun olduğu İstanbul’da ekip sayısı bin 600.

Filyasyon ekiplerimizce takibi yapılan toplam kişi sayısı 251 bin 28’dir.

Hastalığın bulaşma ihtimali yüksek kişileri bulmaya odaklanıyoruz. Yaygın temas taraması, sıkı takip; salgının önünü kesmenin yolu bu.Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Semptomları 100 gündür kaybolmadı: Corona virüs kendini tekrar aktif hale getiriyor mu? - Sağlık Haberleri

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu